Označil jste mě za lhářku, zní z nahrávky rozhovoru mezi kandidáty demokratů na prezidenta

Spor mezi senátory Berniem Sandersem a Elizabeth Warrenovou, kteří se ucházejí o prezidentskou nominaci Demokratické strany, se očividně ještě více vyhrotil. Warrenová před úterní debatou demokratických uchazečů o prezidentskou nominaci obvinila Sanderse, že jí řekl, že žena nedokáže porazit republikánského šéfa Bílého domu Donalda Trumpa, což Sanders popřel.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle nově zveřejněné nahrávky senátorka Sanderse po debatě kritizovala za to, že ji považuje za lhářku, napsal portál BBC.

Rozepři vyvolal jeden z poradců Warrenové, podle kterého Sanders svůj názor na ženu jako prezidentskou kandidátku pronesl na soukromé schůzce se senátorkou v roce 2018. Senátor na adresu poradce prohlásil, že na schůzce vůbec nebyl a nyní lže o tématech tehdejší debaty. Warrenová se následně svého poradce zastala.

Rok do amerických voleb: Trump má plnou podporu republikánů, demokraté mají 17 kandidátů

Číst článek

„Mezi tématy, o kterých jsme mluvili, bylo i to, co by se stalo, kdyby demokraté nominovali jako kandidáta ženu. Já si myslela, že žena vyhrát může, on s tím nesouhlasil,“ uvedla v pondělí senátorka. Sanders ale odmítl, že by to řekl, a v úterní demokratické debatě to zopakoval s tím, že myšlenku ženské prezidentské kandidátky naopak dlouho podporuje.

‚Nazval jste mě lhářkou‘

Na konci debaty spolu oba senátoři hovořili, což ale v přenosu již slyšet nebylo. „Myslím, že jste mě v celostátní televizi nazval lhářkou,“ citovala BBC Warrenovou v nyní zveřejněné nahrávce. „Cože?“ odpověděl Sanders, na což senátorka svá předchozí slova zopakovala.
Sanders poté Warrenové řekl, že se tomu nyní věnovat nebude, ale kdykoli později si o tom mohou promluvit. Na to Warrenová opět zopakovala, že ji nazval lhářkou, nicméně souhlasila, že se k problému později vrátí.

Dohoda o neútočení

O sporu již v pondělí média uváděla, že je to zřejmě konec dodržování jejich tiché dohody o neútočení. Sanders s Warrenovou patří k levicovému křídlu Demokratické strany, takže ve stranických primárkách soupeří o stejně smýšlející voliče. Podle analytiků je ale roztržka může oba připravit o hlasy, neboť mnohé levicové voliče rozmíška zaskočila, což může vyústit v přehodnocení podpory. Stranické hlasování, které potrvá do června a ve kterém demokraté budou vybírat svého prezidentského kandidáta, začne 3. února v Iowě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme