Sanders nebo Biden. Průzkum v Iowě ukázal, koho by si demokratičtí voliči přáli v Bílém domě

Z demokratických kandidátů na prezidenta Spojených států v roce 2020 se zatím největší oblibě těší bývalý viceprezident Joe Biden a senátor z Vermontu Bernie Sanders. V průzkumu pro televizi CNN se pro ně vyslovilo 27, respektive 25 procent oslovených demokratických voličů ve státě Iowa.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Umírněný demokrat a favorit demokratických primárek Joe Biden | Foto: Joshua Roberts | Zdroj: Reuters

Stát Iowa na americkém středozápadě je považován za barometr politických nálad. Žádný další z kandidátů na nominaci Demokratické strany nepřekročil v průzkumu deset procent.

Volby prezidenta Spojených států budou v listopadu 2020. Kandidáti na demokratickou nominaci už zahájili kampaň, strana o ní ale nerozhodne před příštím červnem. Za republikánskou stranu bude o znovuzvolení usilovat Donald Trump.

Život pod dohledem. Indiánský kmen rozděluje plot mezi Spojenými státy a Mexikem

Číst článek

Oficiálně se o nominaci Demokratické strany uchází čtrnáct významných kandidátů.

Různorodost

Soupiska kandidátů nebyla nikdy v minulosti tak různorodá. Téměř polovinu čtrnáctky tvoří ženy, vůbec poprvé kandiduje hinduistka, asijský Američan nebo otevřený gay. To odráží i čím dál výraznější posun demokratů k sociálnímu liberalismu a inkluzivitě.

Jak dodává CNN, čísla v průzkumu se od prosince příliš nezměnila. I tehdy byl Biden a Sanders v čele. Třetí je senátorka z Massachusetts Elizabeth Warrenová s devíti procenty, třetí pak kalifornská senátorka Kamala Harrisová se sedmi procenty.

Před samotnou volbou čekají demokratické kandidáty primárky, tedy volby, kterých se účastní registrovaní demokraté nebo straničtí příznivci.

Jejich pravidla se liší stát od státu, první se konají 3. února 2020 právě ve státě Iowa.

Bernie Sanders

hvl, och Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme