Demokratický senátor Franken oznámil rezignaci, důvodem jsou obvinění ze sexuálního obtěžování

Americký demokratický senátor za stát Minnesota Al Franken ve čtvrtek oznámil svou rezignaci. Dovedla ho k ní prý výzva většiny demokratických senátorů. Bývalý komik a scenárista Franken čelí obvinění ze sexuálního obvinění. To ale popírá.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Vím z celého srdce, že jsem jako senátor neprovedl nic, co by pošpinilo tuto instituci. Nicméně oznamuji, že v nadcházejících týdnech rezignuji jako člen Senátu Spojených států,“ oznámil Franken přímo na půdě amerického Senátu.

Osobností roku magazínu Time jsou ti, kteří 'prolomili mlčení' o sexuálním obtěžování

Číst článek

'Zahanben vlastním chováním'

Stal se tak dalším z řady významných Američanů většinou ze světa médií a zábavy, který byl v posledních měsících obviněn ze sexuálního obtěžování. Bývalý komik Franken je ale prvním senátorem, který kvůli obvinění odstupuje.

V týdnu se už k podobnému kroku odhodlal kongresman John Conyers z Demokratické strany, nejdéle sloužící člen Sněmovny reprezentantů.  

„Některá obvinění proti mně zkrátka nejsou pravdivá, ta ostatní si pamatuji velmi rozdílně,“ řekl Franken během slyšení jen den poté, co časopis Time vybral jako Osobnost roku ženy, které prolomily mlčení o zneužívání. 

„Ze všech lidí si právě já jsem vědom té ironie, že odcházím, zatímco muž, který se na záznamu jasně vychloubá historií svých sexuálních útoků, sedí v Oválné pracovně (Bílého domu),“ dodal.

Obvinění proti Frankenovi se na povrch dostala před několika týdny. S prvním přišla rozhlasová moderátorka Leeann Tweedenová. Tehdejší komik Franken si prý od ní v roce 2006 během zábavního turné pro americkou armádu během nácviku jisté scénky násilně vynutil polibek.

Tweedenová rovněž zveřejnila fotografii zachycující Frankena, jak jí sahá na ňadra, zatímco spala v neprůstřelné vestě na palubě vojenského letounu při návratu z návštěvy amerických vojáků v Afghánistánu.

Senátor v listopadu uvedl, že se cítí zahanben svým chováním, rezignovat ale nehodlá. Místo toho chtěl spolupracovat s etickou komisí a pracovat na znovunabytí důvěry u voličů. V prosinci jej ale skupina demokratických senátorů vyzvala přímo k odstoupení poté, co na povrch vyplula další obvinění. Ta už ale Franken odmítá.  

Hvězda, která pohasla

Al Franken byl v poslední době vnímán jako stoupající hvězda demokratické strany. V roce 2008 vyhrál volby těsným rozdílem a výsledek musel přezkoumat Nejvyšší soud státu Minnesota, v roce 2014 ale svůj mandát obhájil s velkým náskokem. Před tím byl znám především jako scenárista a komik z populární show Saturday Night Live známé svými satirickými komentáři.

Odchod minnesotského senátora znamená možnost pro Republikánskou stranu na znovuzískání senátorského křesla a posílení své většiny v horní komoře. Křeslo ztratily v roce 2008, právě když byl zvolen Franken.

Doplňovací volby se ale budou konat až v listopadu 2018. Do té doby guvernér Minnesoty pověří někoho, kdo na místo usedne. Podle amerických médií by se mohlo jednat o velmi těsný souboj.

Al Franken v roce 1986 v pořadu Saturday Night Live

jra Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme