Desítky tisíc brazilských demonstrantů žádají zásah armády. Neuznávají Lulovo vítězství

Desítky tisíc příznivců brazilského krajně pravicového prezidenta Jaira Bolsonara se ve středu shromáždily v ulicích, aby demonstrovaly proti výsledku voleb hlavy státu, ve kterých vyhrál levicový exprezident Luiz Inácio Lula da Silva. Část demonstrantů se shromáždila před vojenskými velitelstvími a žádala zásah armády proti vítězi voleb, uvedla agentura AFP. V zemi také pokračují blokády silnic a dálnic, proti kterým zasahuje policie.

Tento článek je více než rok starý.

Sao Paulo/Rio de Janeiro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisíce lidí se sešly před vojenskými velitelstvími ve dvou nejlidnatějších brazilských městech, v Sao Paolu a v Riu de Janeiro.

Bolsonarovi příznivci také pokračují v blokádách silnic a dálnic | Zdroj: Reuters

Tisíce lidí se sešly před vojenskými velitelstvími ve dvou nejlidnatějších brazilských městech, v Sao Paolu a v Riu de Janeiro. „Žádáme zásah armády, aby se naše země nestala komunistickou,“ řekl AFP jeden z demonstrantů.

„Neuznáváme výsledky voleb, protože víme, že jsou výsledkem podvodu,“ dodal. Podle místního tisku se podobné demonstrace před velitelstvími armády a jinými objekty odehrály ve 21 z 27 brazilských států a velkých územních celků.

Podle některých demonstrantů je pak nejvyšší soud, který potvrdil výsledky nedělních voleb, zaprodaný Lulově Straně pracujících a levici, napsala agentura Reuters.

Armáda se k protestům nevyjádřila. Jeden z bývalých generálů a Bolsonarův příznivce Paulo Chagas agentuře Reuters řekl, že armáda ví, jaké jsou její povinnosti a že nesmí zasahovat do politiky.

Bolsonaro v úterý poprvé od své porážky promluvil na veřejnosti. Porážku neuznal, povolil ale spuštění procesu předání moci. Bývalý armádní důstojník Bolsonaro během kampaně mluvil o tom, že elektronický systém voleb používaný v Brazílii umožňuje podvody a manipulace. To ale volební orgány odmítly.

Vojenska junta

V minulosti Bolsonarovi blízcí spolupracovníci chválili vojenskou juntu, která v zemi vládla v letech 1964 až 1985. Samotný Bolsonaro do veřejných úřadů často dosazoval bývalé vysoké příslušníky ozbrojených sil.

Bolsonarovi příznivci také pokračují v blokádách silnic a dálnic. Ve středu dopravní policie zaznamenala zhruba 150 blokád v polovině brazilských států. To je méně než v úterý.

Je tu studená občanská válka, hlásí z Brazílie zpravodaj. Nového prezidenta by mohli chtít odvolat

Číst článek

Podle brazilského svazu průmyslových firem (CNI) hrozí problémy v zásobování větších měst, a to hlavně v dodávkách paliv. Podle zpravodajského portálu G1 problémy se zásobováním některými výrobky zaznamenalo na 70 procent supermarketů.

V úterý nejvyšší soud povolil policejní zásahy proti blokádám. Většina brazilských států navíc povolala zásahové jednotky vojenské policie, která má těžší vybavení než dopravní policie, která blokády ve většině případů řeší. Podle vedení policie se podařilo od začátku protestů v noci na pondělí ukončit přes 500 blokád a bylo rozdáno na 900 pokut.

V nedělním druhém kole prezidentských voleb zvítězil Lula se zhruba 51 procenty hlasů, zatímco Bolsonaro dostal 49 procent preferencí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme