Demonstrace farmářů v Lucemburku skončila střety s policií

Střety s policií skončila demonstrace farmářů v Lucemburku. Zemědělci požadují garantované ceny mléka, ty současné jsou podle nich likvidační. Sešli se proto v den pravidelné porady evropských ministrů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemědělci protestovali v Lucemburku | Foto: Pavel Novák

Původně pokojná demonstrace několika tisíc zemědělců začala nevinně shromážděním na lucemburském výstavišti, které sousedí s budovou Rady unie.

S transparenty žádajícími spravedlivé ceny za produkci mléka, záchranu farmářů před krachem a hesly jako "Bez farmářů se nenajíte" volali po vyšších cenách mléka a pomoci pro své farmy.

"Aby zemědělec ve Slovinsku žil jako člověk, je potřeba, aby za práci vykonanou svýma rukama dostal odpovídající cenu," řekl Boris Orešek z hospodářství v obci Sevnica u Lublaně.

Část demonstrantů se ale při projevech předáků z jednotlivých zemí oddělila a vydala se k hlavnímu vchodu do budovy, kde jednali ministři zemědělství. Proti policejním zátarasům začali metat slámu, kterou také zapálili. Na silnici rozlili z cisteren mléko a po policistech začali házet nejen vejce, ale i lahve.

Ministr Jabub Šebesta za české předsednictví a eurokomisařka Mariann Fischer Boelová se chtěli s demonstranty sejít, nakonec od toho ale upustili. "Je mi líto, že farmáři sahají k násilným demonstracím. V demokratické společnosti je řada prostředků, jak každý může vyjádřit svůj názor. Ale násilí k nim nepatří," podotkl Šebesta.

Mezitím se čeští zemědělci připravují na pondělní blokádu důležitých dopravních tepen v Česku. Až do čtvrtka se budou v jednotlivých regionech domlouvat na tom, kde konkrétně budou protestovat a jakým způsobem.

O nespokojenosti zemědělců se diskutovalo i v pondělním Radiofóru.

Přečtěte si také:
V Bruselu protestovali zemědělci kvůli mléku
Čeští agrárníci chystají protesty kvůli nízkým výkupním cenám mléka
Zemědělci z nových zemí EU zablokují centrální sklady obchodních řetězců
Zemědělci protestují před budovou Rady EU v Bruselu proti klesajícím cenám mléka

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme