Demonstrace farmářů v Lucemburku skončila střety s policií

Střety s policií skončila demonstrace farmářů v Lucemburku. Zemědělci požadují garantované ceny mléka, ty současné jsou podle nich likvidační. Sešli se proto v den pravidelné porady evropských ministrů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemědělci protestovali v Lucemburku

Zemědělci protestovali v Lucemburku | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Původně pokojná demonstrace několika tisíc zemědělců začala nevinně shromážděním na lucemburském výstavišti, které sousedí s budovou Rady unie.

S transparenty žádajícími spravedlivé ceny za produkci mléka, záchranu farmářů před krachem a hesly jako "Bez farmářů se nenajíte" volali po vyšších cenách mléka a pomoci pro své farmy.

"Aby zemědělec ve Slovinsku žil jako člověk, je potřeba, aby za práci vykonanou svýma rukama dostal odpovídající cenu," řekl Boris Orešek z hospodářství v obci Sevnica u Lublaně.

Část demonstrantů se ale při projevech předáků z jednotlivých zemí oddělila a vydala se k hlavnímu vchodu do budovy, kde jednali ministři zemědělství. Proti policejním zátarasům začali metat slámu, kterou také zapálili. Na silnici rozlili z cisteren mléko a po policistech začali házet nejen vejce, ale i lahve.

Ministr Jabub Šebesta za české předsednictví a eurokomisařka Mariann Fischer Boelová se chtěli s demonstranty sejít, nakonec od toho ale upustili. "Je mi líto, že farmáři sahají k násilným demonstracím. V demokratické společnosti je řada prostředků, jak každý může vyjádřit svůj názor. Ale násilí k nim nepatří," podotkl Šebesta.

Mezitím se čeští zemědělci připravují na pondělní blokádu důležitých dopravních tepen v Česku. Až do čtvrtka se budou v jednotlivých regionech domlouvat na tom, kde konkrétně budou protestovat a jakým způsobem.

O nespokojenosti zemědělců se diskutovalo i v pondělním Radiofóru.

Přečtěte si také:
V Bruselu protestovali zemědělci kvůli mléku
Čeští agrárníci chystají protesty kvůli nízkým výkupním cenám mléka
Zemědělci z nových zemí EU zablokují centrální sklady obchodních řetězců
Zemědělci protestují před budovou Rady EU v Bruselu proti klesajícím cenám mléka

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme