‚Myslel jsem, že mě zabijí.‘ Při demonstraci v Kábulu zbili a zatkli i několik afghánských novinářů

Dva afghánští novináři, kteří ve středu zpravodajsky pokrývali protest několika desítek žen proti porušování práv vládou islamistického Tálibánu, skončili po zatčení v cele a byli brutálně zbiti. Informoval o tom list Los Angeles Times, který otiskl i fotografie zbitých žurnalistů z kábulského deníku Etilaat Roz.

Kábul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dva afghánští novináři byli zadrženi a zbiti příslušníky islamistického hnutí Tálibán | Foto: Wana News Agency | Zdroj: Reuters

„Pět kolegů drželi v detenčním zařízení více než čtyři hodiny, a během těch čtyř hodin dva z nich zmlátili a brutálně mučili,“ řekl agentuře Reuters šéfredaktor deníku Zakí Darjábí. „Jeden z tálibů mi šlápl na hlavu, drtil mi tvář o beton. Kopali mě do hlavy... Mysleli jsem si, že mě zabijí,“ popsal agentuře AFP fotograf Nematulláh Nakdí.

Painful. Afghan journalists from @اطلاعات روز | Etilaatroz, Nemat Naqdi & Taqi Daryabi, display wounds sustained from Taliban torture & beating while in custody after they were arrested for reporting on a women’s rally in #Kabul, #Afghanistan.

#JournalismIsNotACrime

latimes.com/world-nation/s…

00:55 – 09. 09. 2021

2483 3971

Ženy na různých místech v Afghánistánu protestovaly opakovaně, ve středu v Kábulu byla hlavním tématem absence žen v nové vládě. „Vláda bez účasti žen nemá šanci na úspěch,“ skandovaly demonstrantky, které držely v rukou transparenty s nápisy jako „Práci, vzdělání, svobodu!“ nebo „Proč svět mlčky přihlíží?“. Podle Los Angeles Times proti nim příslušníci Tálibánu zasáhli s biči a protest rozehnali.

V Kábulu lidé ve středu demonstrovali už třetí den po sobě. V úterý bylo na akci zatčeno několik novinářů, Tálibán je později propustil. Násilné střety se rozpoutaly v úterý během protestu v západoafghánském městě Herát. Jeden z aktivistů uvedl, že nejméně dva demonstranti přišli o život a sedm dalších utrpělo zranění, když tam Tálibán začal do demonstrantů střílet.

‚Ženy pod Tálibánem mohou být zase jako ve vězení.‘ Afghánská novinářka pro ně žádá Západ o azyl

Číst článek

Protestní akce plánované na čtvrtek jejich pořadatelé zrušili poté, co vláda Tálibánu ve středu nařídila, že jakékoli protestní shromáždění musí mít povolení od ministerstva spravedlnosti. Úřad zatím žádné povolení nevydal a v ulicích Kábulu bylo ve čtvrtek vidět mnohem více ozbrojenců než dříve, napsala agentura AFP.

„Během posledních dní se řada lidí v Kábulu a dalších provinciích vydala do ulic ve jménu demonstrací, narušování bezpečnosti, obtěžování lidí a narušování normálního života. Všechny občany jsme informovali, že pro tuto chvíli se nesmějí konat demonstrace za jakýmkoli účelem,“ uvedlo v prohlášení ministerstvo vnitra vlády Tálibánu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme