,Nemůžu zůstat hluchý vůči volání po spravedlnosti.‘ Macron hájil reformu, Francouzi opět vyšli do ulic

Tisícovky lidí v noci na úterý ve Francii demonstrovaly proti důchodové reformě. Reagovaly na projev prezidenta Emmanuela Macrona, který potvrdil, že první změny v důchodovém sytému vejdou v platnost na podzim.

Od stálého zpravodaje Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstranti skandovali, že budou v protestech pokračovat

Demonstranti skandovali, že budou v protestech pokračovat | Foto: Stephanie Lecocq | Zdroj: Reuters

Emmanuel Macron ve svém úterním projevu litoval toho, že se nepodařilo najít shodu při prosazování důchodové reformy. Zvýšení věkové hranice pro odchod do penze na 64 let je ale podle něj nezbytné.

Macron na tenkém ledě. Kontroverze po návštěvě Číny i kvůli důchodové reformě

Číst článek

Francouzský prezident říkal, že změny pomůžou těm, co začínají pracovat dříve, vykonávají náročné profese a pobírají nízké penze. Macron zároveň zdůraznil, že vnímá hněv lidí.

„Nikdo, a už vůbec ne já, nemůže zůstat hluchý vůči volání po sociální spravedlnosti a obnově našeho demokratického života. Tyto požadavky vyjadřovali i mladí,“ řekl Macron v proslovu.

Francouzský prezident Emmanuel Macron s projevem vystoupil přímo v Elysejském paláci, mluvil zhruba 13 minut. Zdůraznil také, že chce zlepšit pracovní podmínky Francouzů, a znova nabídl jednání odborům.

V Paříži podle policie vyšlo do ulic zhruba 2000 lidí | Foto: Stephanie Lecocq

Chce se také zaměřit na další reformy, například na reformu justice a na zlepšování situace ve zdravotnictví. Premiérka Élisabeth Borneová by tyto klíčové reformy měla představit příští týden.

Lidé v návaznosti na projev vyšli do ulic hned v několika francouzských městech. Demonstranti zapalovali ohně třeba v Bordeaux, v Lyonu nebo v Nantes. Policie tam proti nim zasahovala slzným plynem.

Hořící odpadkové koše

V Paříži podle policie vyšlo do ulic zhruba 2000 lidí. Zapalovali například odpadkové koše, protože v metropoli stávkují popeláři, takže některé z nich nejsou vynášené. Jeden z větších košů na místě také explodoval. Demonstranti skandovali, že budou v protestech pokračovat. 

Personne, surtout pas moi, ne peut rester sourd à cette revendication de justice sociale et de rénovation de notre vie démocratique.

23:16 – 17. 04. 2023

698 5095

Na Macronův projev reagovali také členové opozice a odboráři. Předseda odborové centrály FDT Laurent Berger řekl, že Macronův projev nenabídl žádná konkrétní řešení. Nechce s Macronem vyjednávat minimálně do prvního května, kdy odbory plánují další (v pořadí už 13.) kolo demonstrací a stávek.

Kritické byly také ohlasy opozičních politiků. Bývalá prezidentská kandidátka Marine Le Penová, současná poslankyně Národního sdružení, na sociální sítě napsala, že je Macron odtržený od reality a izolovaný.

Protestující zapalovali například odpadkové koše, protože v metropoli stávkují popeláři, takže některé z nich nejsou vynášené | Foto: Stephanie Lecocq | Zdroj: Reuters

Nerozumí podle ní problémům Francouzů a v proslovu měl mluvit o inflaci, která Francouze trápí. Místo toho prý ignoroval jejich strasti a otočil se k nim zády.

Koordinátor levicového hnutí Nepoddajná Francie Manuel Bompard pro BFM TV uvedl, že Francouzi ještě nejsou připraveni opustit téma důchodové reformy. Podle něj je stále čas na to, aby Macron reformu stáhl.

Emmanuel Macron, toujours coincé dans un monde parallèle, n’a pas eu un mot sur l’inflation qui asphyxie les Français et sur leur pouvoir d’achat qui s’effondre.

20:27 – 17. 04. 2023

932 3815

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme