V Minsku opět protestovalo na 100 tisíc lidí. Policie jich na 400 zatkla, nachystala si vodní děla

V mnohých běloruských městech v neděli pokračovaly demonstrace proti autoritářskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi. V Minsku se podle médií k takzvanému Pochodu hrdinů sešlo přinejmenším 100 tisíc lidí, podobně jako předchozí neděle. Na řadě míst metropole zatarasily zástupu cestu posílené policejní kordony. Jen v Minsku policie zadržela na 400 protestujících, informace o zatýkání však přišly i z dalších měst.

Minsk (Aktualizováno: 21:30 13. 9. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V ulicích Minsku se opět demonstruje proti prezidentovi Alexandru Lukašenkovi

V ulicích Minsku se opět demonstruje proti prezidentovi Alexandru Lukašenkovi | Zdroj: Tut.by/Reuters

Bělorusko zažívá největší protesty od vyhlášení nezávislosti po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991. Vypukly po sporných prezidentských volbách z 9. srpna, po nichž byl jasným vítězem vyhlášen Lukašenko, který zemi vládne tvrdou rukou už 26 let.

Opozice podobně jako EU ale výsledky hlasování neuznává a považuje je za zfalšované. Každou neděli se podle odhadů opozice i novinářů protestů v Minsku účastní kolem 100 tisíc lidí.

Nedělní demonstrace, která se koná pod heslem Pochod hrdinů, je věnována zatčené čelné představitelce opozice Maryji Kalesnikavové a dalším vedoucím osobnostem protestního hnutí, které jsou buď vězněny, nebo je úřady brutálními vyhrůžkami vyhnaly ze země.

Rusko vysílá elitní výsadkářské divize na cvičení do Běloruska. ‚Vrátí se domů,‘ zdůraznilo ministerstvo

Číst článek

Agentura DPA napsala, že podle pozorovatelů se v metropoli tentokrát sešlo na 150 tisíc odpůrců Lukašenka, každopádně jich přišlo víc než minulou neděli.

Hlavní zástup demonstrantů se v Minsku podle médií večer kolem osmé hodiny (19.00 SELČ) již rozešel. Otevřeno je už všech sedm stanic metra v centru, které byly během protestů uzavřené, a úřady už také přestaly blokovat mobilní internet, aby znesnadnily komunikaci mezi demonstranty. Mluvčí hlavní správy ministerstva vnitra sdělila, že během dneška nebyl nikdo zraněn.

Podle zpravodaje agentury TASS se v běloruské metropoli demonstranti scházeli do centra z různých čtvrtí. Cestu jim ale v některých místech zablokovali policisté a policejní auta. Náměstí Nezávislosti, kde se protestující tradičně scházejí, odřízly zábrany postavené v přilehlých ulicích. Server Tut.by informoval i o vojenské technice a vozech s ostnatým drátem.

Antony a vodní děla

Dlouhý zástup v několika kolonách obešel Palác nezávislosti, který je reprezentativním sídlem prezidenta Lukašenka a střeží ho silné oddíly vyzbrojených příslušníků vojsk ministerstva vnitra. Stojí tam také připravené antony k přepravování zatčených lidí, autobusy a vodní děla.

Média přinesla informaci o varovném výstřelu, který měl vůči demonstrantům padnout v blízkosti Lukašenkova sídla. Ministerstvo vnitra na dotaz týkající se této údajné události nejprve reagovalo konstatováním, že mu nic takového není známo, ale později na základě záběrů zachycujících tuto událost přiznalo, že vystřelil policista, aby „zastavil nezákonné akce“ skupiny lidí.

Podle agentury TASS policie zatýkala lidi směřující na demonstrace ještě před začátkem protestů. Zpravodaj agentury večer rovněž informoval, že na některých místech policie proti demonstrantům použila slzný plyn.

Ministerstvo vnitra podle Tut.by sdělilo, že k 19.00 (18.00 SELČ) bylo zadrženo více než 400 účastníků nedělního protestu v Minsku. Zřejmě několik desítek lidí policisté zadrželi i v dalších městech.

Tut.by informoval o demonstracích například v Grodnu, Gomelu, Lidě, Babrujsku, Vaukavysku, Baranavičy, Navapolacku, Navagrudaku, Mogilevu. Tvrdě si policisté počínali při zatýkání mimo jiné v Brestu, kde také použili k rozhánění lidí vodní dělo, a ve Vitebsku.

Brutalitu dokumentují rovněž záběry z města Žodzina, kde jeden z policistů úderem do obličeje srazil k zemi ženu, která jej ničím neprovokovala.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme