Demonstrace neonacistů zastínila vzpomínky na zničení Drážďan

Drážďany si dnes připomněly 60. výročí zničujícího bombardování na konci druhé světové války. Vzpomínková shromáždění však zastínila demonstrace zhruba pěti tisíc neonacistů, kteří uspořádali "smuteční pochod" na památku obětí náletů. Policistům se podařilo zabránit potyčkám neonacistů s levicovými extremisty.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

demonstrace neonacistů v Drážďanech

demonstrace neonacistů v Drážďanech | Zdroj: ČTK

Demonstraci zaštítila krajně pravicová NPD, která se loni na podzim dostala do saského zemského parlamentu. Její zástupci v úvodu akce mluvili o "bombovém holokaustu", "spojeneckých zločincích" a srovnávali Drážďany s Hirošimou nebo válkou v Iráku.

Projevy představitelů NPD se nesly v duchu výčitek vůči demokratickým stranám v Německu, které podle neonacistů bagatelizují drážďanské utrpení a úmyslně snižují počet mrtvých. Neonacisté tvrdí, že bombardování zabilo až půl milionu lidí. Demokratická scéna používá číslo 20.000 až 35.000 obětí. Tato čísla řečníci nazývali propagandistickými.

Neonacisté se shromáždili za budovou opery Semperoper poblíž saského zemského sněmu. Shromáždění u něj jim město nepovolilo. Poté vyrazili z centra, obkroužili jej, a s transparenty a černými vlajkami se vrátili zpět. Přestože se anarchisté snažili do akce neonacistů zasáhnout, policie k sobě strany vůbec nepustila.

Demonstrace přiměla kancléře Gerharda Schrödera k tvrdému odsouzení chování krajní pravice. "Zažíváme 60 let po válce, jak někteří z nás zkoušejí zneužít lidské utrpení. Falšují se historické souvislosti. Vinu a odpovědnost, kterou mělo nacistické Německo za zahájení druhé světové války, zničení a teror, ale nelze setřít," uvedl kancléř v tiskovém prohlášení.

Politici si připomněli výročí položením věnců na hřbitově Heidefriedhof, kde leží přes 10.000 obětí náletů. Obřadu se zúčastnili i velvyslanci USA a Velké Británie, tedy zemí, jejichž letci před 60 lety město bombardovali. Drážďanští pak na Starém trhu v centru města sestavili ze svíček nápis Toto město má nacistů dost.

Vpodvečer tisíce lidí se svíčkami v rukou na znamení smíření zaplnily Divadelní náměstí před operní budovou. Výročí si obyvatelé "saské Florencie" připomněli i řadou bohoslužeb, například v kostele Panny Marie. Jeho úspěšná rekonstrukce 60 let po válce, která tento barokní klenot zničila, se stala symbolem renesance Drážďan a poválečného smíření.

Drážďany, kterých se válka až do února 1945 téměř netkla, byly zničeny třemi vlnami spojeneckých náletů. První dva se odehrály v noci ze 13. na 14. února 1945 a vytvořily z města ohnivou pochodeň. "To, co se stalo, bylo neuvěřitelné. Památku desítek tisíc obětí si musíme stále připomínat. Třináct mých příbuzných při náletech zahynulo a nic o nich nezbylo," zavzpomínal v televizi BBC Karl Hoch, kterému bylo tehdy 17 let.

Martin Hromádka, Denisa Novotná, Jan Moláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme