Do protestů žlutých vest ve Francii se zapojilo 125 tisíc lidí. Policie zadržela přes 1350 demonstrantů

  • Protestů spojovaných s hnutím takzvaných žlutých vest se v sobotu po celé Francii účastnilo 125 tisíc lidí, 10 tisíc v Paříži. Celkem v zemi zasahovalo 89 tisíc členů bezpečnostních složek.
  • V Paříži se největší protesty odehrály na třídě Champs-Élysées a v jejím okolí. Policie v hlavním městě zadržela přes 900 demonstrantů.
  • Zranění utrpělo 118 protestujících a 17 policistů.
  • Podle ministra vnitra je situace pod kontrolou, prezident Emmanuel Macron se k situaci vyjádří příští týden.
  • Protestovalo se i v Belgii, Nizozemsku a Maďarsku.

SLEDOVALI JSME ONLINE Paříž (Aktualizováno: 20:11 8. 12. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„V okamžiku, kdy k vám mluvím, je situace pod kontrolou,“ řekl večer ministr vnitra Christophe Castaner. Podle bilance, kterou zveřejnil, se sobotních protestů po celé Francii zúčastnilo 125 tisíc lidí. Před týdnem jich bylo 136 tisíc, před dvěma týdny 160 tisíc a před třemi týdny, kdy demonstrace takzvaných žlutých vest začaly, 287 tisíc.

V celé Francii bylo zadrženo 1385 demonstrantů, většina v Paříži. Celkem zasahovalo v celé zemi 89 tisíc členů bezpečnostních složek, osm tisíc jenom v Paříži.

Paříž se připravuje na rozsáhlé demonstrace. Vláda povolala tisíce policistů a podnikatelé zabednili obchody

Číst článek

Tam se demonstranti soustředili převážně na třídě Champs-Élysées, kde policisté opakovaně použili slzný plyn a kde protestující také zapálili popelnice a zničili výlohy několika zejména luxusních obchodů. K dalším roztržkám docházelo třeba na bulvárech Sébastopol nebo Haussmann. Během dne se ve městě objevila i obrněná vozidla.

Dav v Paříži v podvečer opustil Champs-Élysées, potyčky s policií pokračovaly v okolních ulicích a dalších částech města, kde lidé stavěli barikády a vytrhávali dlažební kostky. Snažili se dostat také k prezidentskému paláci. Přístup jim ale blokovali příslušníci bezpečnostních sil. Potyčky mezi policisty a demonstranty ve žlutých vestách vypukly u obchodních domů Galeries Lafayette a Printemps a poblíž opery Palais Garnier

Na několika místech hlavního města demonstranti zapálili automobily. Střety se policii během dne dařilo rozhánět pomocí vodních děl i oddílů jízdní policie. Kvůli protestům byla v Paříži omezena doprava včetně několika linek metra.

Velká skupina se přesunula na náměstí Republiky, kam dorazil také pochod lidí, kteří požadují, aby bylo chráněno životní prostředí. I v dalších francouzských městech došlo během dne ke spojení „žlutých vest“ a ochránců životního prostředí.

Demonstrace, které před několika týdny začaly jako protest proti plánovanému zvyšování daní na pohonné hmoty, se v sobotu konaly také v Lyonu, Saint-Etienne, Marseille nebo Grenoblu. V Grenoblu byl zatčen místní vůdce hnutí žlutých vest, napsala na svých internetových stránkách britská BBC.

Francouze přivedla do ulic frustrace ze stagnujících příjmů a rostoucích životních nákladů. Mají také pocit, že prezident Emmanuel Macron není schopen se vcítit do problémů běžných lidí. Vláda tento týden od zvýšení daně u pohonných hmot upustila.

Rozsáhlá vlna protestů, která se rozlila po celé Francii, je mnohými považována za největší za posledního půl století. Ráno protestující ve žlutých vestách na východě Belgie zablokovali dálnici, která vede do Francie.

Článek pokračuje pod online reportáží. 

Protesty žlutých vest v Bruselu vedly k více než 400 zatčením, napsala agentura AFP. Podle mluvčí bruselské policie byl jeden policista zraněn v oblasti obličeje, jeho život není v ohrožení. Demonstrace se zúčastnilo kolem tisíce lidí. Do části města, kde se nachází instituce Evropské unie, demonstranti nemohli. Protestovali ale u budov belgické vlády a parlamentu. Křičeli hesla proti francouzskému prezidentovi Emmanuelovi Macronovi a belgickému premiérovi Charlesovi Michelovi. Macrone, Micheli, odstupte,“ volali.

Na různých místech Nizozemska včetně Amsterodamu, Rotterdamu či Haagu se v sobotu sešly stovky lidí, kteří se inspirovali francouzským hnutím žlutých vest. Protestovali především proti podle nich rostoucí propasti mezi chudými a bohatými. Někteří demonstranti požadovali demisi liberálního premiéra Marka Rutteho, jiní vystoupení Nizozemska z Evropské unie, snížení věku odchodu do důchodu či zrušení některých opatření na ochranu životního prostředí.

Rutte už v pátek uvedl, že motivaci lidí, kteří se chystají protestovat, chápe a je připraven k dialogu. Řekl zároveň, že s výtržnostmi jako ve Francii nepočítá. Nizozemci jsou podle něj jiní.

Podle policejní mluvčí bylo dopoledne u Champs-Élysées asi 1500 lidí, britská BBC uvádí až 5000 účastníků. Sešli se u Vítězného oblouku, který radikálové poničili při násilnostech z minulého víkendu. Pak se dav poklidně vydal po bulváru, na němž obvykle v období před Vánocemi panuje čilý nákupní ruch.

Několik tisíc lidí se sešlo také před sídlem parlamentu v Budapešti, aby demonstrovalo proti plánovanému zákonu, který by měl umožnit zaměstnavatelům rozšířit počet přesčasových hodin. O novém právní předpisu by poslanci měli hlasovat začátkem příštího týdne, napsala agentura DPA.

Kladiva a pálky

Policisté zadrželi ty, u nichž našli nebezpečné předměty jako kladiva, baseballové pálky nebo koule na pétanque. Agentura AP napsala, že novinářům, kteří do centra Paříže dorazili, aby o událostech informovali, strážci pořádku zabavují brýle a masky, jež je měly chránit před účinky slzného plynu.

Vláda ustoupila, ale ‚drobečky‘ už nestačí. Kdo je a co chce francouzské hnutí žlutých vest?

Číst článek

Demonstranti rovněž obsadili pařížskou okružní komunikaci Boulevard périphérique a v její západní části na čas přerušili dopravu. Omezený je provoz na některých linkách pařížského metra.

V Paříži v sobotu po násilnostech z uplynulého víkendu, po nichž zůstalo 130 lidí zraněných, více jak 4000 zadržených i značné materiální škody, panují přísná bezpečnostní opatření. V ulicích je asi 8000 policistů, k dispozici mají i obrněné transportéry.
Protesty různého rozsahu se odehrávají po celé Francii, například v Grenoblu, Lyonu či Marseille. Podle dosavadních informací probíhají bez incidentů.

Zavřené památky

Lidé se v sobotu nedostanou na Eiffelovu věž, zavřený je také Vítězný oblouk, věže katedrály Notre-Dame či muzea Louvre, Orsay a Centre Pompidou. Byla zrušena řada divadelních představení i fotbalové zápasy.

„Uděláme vše proto, aby dnešek byl dnem bez násilí, aby dialog, který jsme zahájili tento týden, mohl za nejlepších okolností pokračovat,“ řekl v sobotu podle agentury Reuters ministr vnitra Edouard Philippe, který vyzval protestující, aby se chovali umírněně.

Prezident Emmanuel Macron od začátku nepokojů nevystoupil před veřejností. Zásadní projev chystá na začátek příštího týdne.

dbr, bal, lac, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme