Demonstrace proti karikaturám proroka Mohameda už i v Evropě

Ve vážné nebezpečí hrozí přerůst spory kvůli karikaturám proroka Mohameda, zveřejněným poprvé v dánském tisku a poté i v dalších zemích. Dál proti nim demonstrují muslimové nejen v převážně islámských státech. Mimo Evropu došlo ke střetům kvůli Mohamedovým karikaturám například v blízkovýchodním v pásmu Gazy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

protest proti karikaturám

protest proti karikaturám | Zdroj: ČTK

Asi dvě desítky palestinských výtržníků vyplenily německé kulturní středisko, kde rozbíjely okna a dveře a spálily německou vlajku. Další tři desítky protestujících házely kamení na budovu Evropské komise, než zasáhla palestinská policie.

Během demonstrací proti karikaturám proroka Mohameda zapálili protestující v syrském Damašku budovy dánského a norského velvyslanectví. Obě země poté vyzvaly své občany zdržující se v Sýrii, aby tuto zemi urychleně opustili. Asi tři stovky lidí protestovaly přímo v centru dánské Kodaně, v Londýně to bylo podle odhadů asi 700 osob.

Ve Francii vládne klid. Jak překvapivě prohlásil rektor pařížské univerzity Dalil Boubaker po schůzce s prezidentem Jacquesem Chiracem, většina muslimů žijících ve Francii je pro svobodu slova.

Zřejmě nejdůležitějším následkem otištění Mohamedových karikatur je přehodnocení a zrušení obchodních kontraktů Íránu s Dánskem. To dnes nařídil ultrakonzervativní íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád.

Spojené státy se ve sporu o karikatury proroka Mohameda postavily na stranu muslimů proti evropským médiím. Tyto kresby uveřejněné nejprve v dánském deníku Bushova vláda ostře kritizovala. Tématu se i nadále na prvních stránkách věnují americké listy, které přinášejí zpravodajství z protestů muslimů v Evropě i v Asii.

Zatímco v médiích se názory na karikatury různí, Bushova administrativa, která se sama vícekrát dostala pod palbu kritiky za necitlivé chování vůči muslimům, označila karikatury proroka Mohameda za urážlivé.

Mluvčí ministerstva zahraničí Kurtin Cooper prohlásil, že Spojené státy respektují svobodu tisku a vyjadřování, ale zároveň volal po odpovědnosti médií. Američtí muslimové postoj Bushovy vlády ocenili. Média ve Spojených státech o kauze intenzivně informují, ale sporné karikatury většina z nich Američanům neukazuje.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina, Lubica Bergmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme