Demonstrace proti náletům sílí, většina však souhlasí

Ve Velké Británii, ve Švédsku a v Německu lidé demonstrovali proti spojeneckým náletům na cíle v Afghánistánu. Několik desítek tisíc hlavně mladých lidí se sešlo zejména v Berlíně a ve Stuttgartu. Nejnovější průzkumy mínění však ukazují, že většina Němců zásahy proti domnělým teroristickým strukturám podporuje. Na Britských ostrovech došlo k protestům v Londýně a v Glasgowě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

I tam účastníci podporují boj proti terorismu, ale preferují nevojenský postup. Obávají se totiž, že by vzdušné útoky mohly vyvolat nové aktivity teroristů. Účastníci na švédských demonstracích ve městech Malmö a Göttegorg varovali hlavně před hrozící humanitární katastrofou v bombardovaném Afghánistánu.

Jeden demonstrant byl zabit a 12 jich bylo zraněno při nedělních střetech s policií v pákistánském Džakóbábádu. Několik tisíc lidí tam protestuje proti tomu, že Spojené státy využívají místní leteckou základnu. Demonstranti se shromáždili v centru Džakóbábádu, odkud se pak měli vydat směrem k letecké základně za městem. Po zahájení protestu ale propukly potyčky, při kterých policisté ve snaze rozptýlit dav odpověděli nejprve obušky, slzným plynem a výstřely do vzduchu. Policie zadržela asi 400 lidí.

Jak hlásí zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Alexandr Pícha, v pákistánském Péšaváru střeží armáda a policie bouřlivé davy kolem hlavních mešit. Z okolí amerických základen už přišly zprávy o prvních obětech a zraněných. Vláda se snaží zklidnit situaci ujištěním, že Pákistán se operací proti cílům v Afghánistánu nezúčastní.

Ve východoindické Kalkatě se mírové demonstrace proti americkým náletům na cíle v Afghánistánu v neděli zúčastnilo na 70.000 lidí. Na rozdíl od minulých dnů, kdy protiamerické demonstrace pořádali v různých indických městech muslimské organizace, toto shromáždění bylo svoláno představiteli levicových stran a odborů a zúčastnila se ho řada intelektuálů a studentů.

Milan Kopp, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme