Při demonstracích za nový regionální stát v Etiopii zemřelo nejméně 25 lidí

Při střetech vojáků a protestujících v oblasti Sidama na jihu Etiopie zemřelo nejméně 25 lidí. Informoval o tom v pondělí s odvoláním na nemocniční zdroje server BBC. Příslušníci etnika Sidama v posledních dnech demonstrují za vytvoření nového regionálního státu, který by jim poskytl větší míru autonomie a zákony vytvořené na míru jejich ekonomickým a kulturním potřebám.

Addis Abeba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mladí demonstranti v regionu Sidama v Etiopii. | Foto: Tiksa Negeri | Zdroj: Reuters

Opozice a aktivisté ohlásili, že při střetech zahynulo 60 osob, místní šéf bezpečnostních složek ovšem tvrdí, že jde o přehnané číslo. Novinářům pouze potvrdil, že v největším městě regionu Awassa zemřeli čtyři lidé, dalších 26 bylo zraněno. Zraněni byli i příslušníci dalších etnických skupin, které napadl rozzuřený dav.

Při pokusu o převrat v Etiopii zemřel náčelník generálního štábu, zastřelil ho osobní strážce

Číst článek

Podle místních úřadů bezpečnostní složky střílely na vícero místech napříč regionem, kde lidé demonstrují od minulého čtvrtka - vláda podle nich nedostála své povinnosti vyhlásit referendum.

Sidamští aktivisté podali žádost o vypsání referenda, díky kterému by mohli mít v rámci státu uznávaný region, loni v létě. Podle etiopské ústavy musí vláda v takovém případě referendum vypsat do roka, tato lhůta vypršela 18. července.

Vláda se ve snaze zabránit rozsáhlým protestům a s nimi spojenému násilím domluvila s opozicí, že referendum vypíše od minulého čtvrtka do půl roku, tento kompromis ale některým příslušníkům sidamského etnika nestačí; obávají se, že vláda svůj slib nesplní vůbec.

Sidamové jsou pátým nejpočetnějším etiopským etnikem, čtyři větší etnické skupiny svůj stát v rámci federálního systému založeného na etnicitě mají.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme