Desítky tisíc lidí protestovaly v Bratislavě proti Ficově vládě. Byla to největší demonstrace od roku 1989

V Bratislavě vyšly protestovat do ulic proti vládě premiéra Roberta Fica a za vyšetření smrti novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky tisíce lidí. Podle agentury ČTK šlo o největší protest od roku 1989. Demonstruje se i v desítkách dalších měst, třeba v Košicích, Trnavě nebo Nitře. Lidé protestovali i před slovenskou ambasádou v Praze.

Aktualizováno Bratislava (Aktualizováno: 19:14 9. 3. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Slovensko je v posledních dnech otřeseno tak, jak dlouho nebylo. Chceme se postavit za slušnou a demokratickou zemi," řekli z pódia v úvodu demonstrace její organizátoři, občanští aktivisté Juraj Šeliga a Karolína Farská.

Smrt Kuciaka by měl vyšetřit společný tým slovenské policie a Europolu, doporučují europoslanci

Číst článek

Demonstranti už v úvodu shromáždění křičeli „Dost bylo Fica" nebo „Odstoupit, odstoupit". Mnozí přišli s transparenty s nápisy jako například „Pozor, padá vláda" nebo „Chceme slušné Slovensko". Mnozí stejně jako během takzvané sametové revoluce v roce 1989 cinkali klíči nebo používali řehtačky.

Na demonstraci vystoupily podle Denníku N matka zavražděné Martiny Kušnírové a sestra Jána Kuciaka. „Děkujeme, že jste tu a že vám to není jedno. Protože ani Martině a Jánovi to nebylo jedno, chtěli udělat lepší místo pro život,“ řekla Kuciakova sestra.

Podle Denníku N v Bratislavě protestovalo přes 50 000 demonstrantů. Podle televize TA3 v Košicích vyšlo do ulic asi 4000 lidí, v Banské Bystrici je podle Denníku N počet demonstrantů stejný. V Liptovském Mikuláši protestují asi dva tisíce demonstrantů.

Mezi prvními se z pódia přidal zástupce novinářů a také učitelů, z nichž část v minulosti stávkovala za vyšší mzdy. Předchozí jednobarevná vláda jim ale neustoupila.

Fico varoval, že během demonstrací hrozí útoky. Na vyřešení krize se s Kiskou a Dankem nedohodl

Číst článek

Demonstrace svolali občanští aktivisté, jež stáli za vzpomínkovými shromážděními za Kuciaka a jeho partnerku Martinu Kušnírovou. Konaly se před týdnem na Slovensku i v zahraničí a zúčastnily se jich tisíce lidí. Řada vysokých škol dala studentům na pátek volno, aby se mohli demonstrací zúčastnit.

Demonstrace v Bratislavě skončila krátce před půl sedmou večer a lidé se v klidu rozešli všemi směry. Protest trval zhruba hodinu a během jeho konání nebyly nahlášeny žádné incidenty.

Slovenský prezident Andrej Kiska dříve vybídl k rozsáhlé rekonstrukci vlády nebo k vypsání předčasných voleb jako způsobu řešení krize důvěry ve stát po vraždě novináře Kuciaka a jeho partnerky.

Premiér Fico za to Kisku obvinil ze snahy o mocenské hry a z destabilizace země. Jedna ze tří koaličních stran zase vybídla k odchodu ministra vnitra Roberta Kaliňáka, který takový krok v uplynulých dnech odmítl.

Stovky lidí se v pátek shromáždily před slovenským velvyslanectvím v Praze na demonstraci za nezávislé vyšetření vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky. Dalším požadavkem protestujících je vznik nové a důvěryhodné slovenské vlády. Akci zorganizovali slovenští občané žijící v Praze. Na protestech se sešli také lidé v Brně nebo Berlíně.

Protestující v Praze zcela zaplnili prostor před velvyslanectvím. Přinesli si transparenty s nápisy „Nastal čas pre slušných ludí", „Vrah Fico" nebo „Fico už ma Sörös" v narážce na to, že slovenský premiér Robert Fico kritizoval prezidenta Andreje Kisku za loňské setkání s americkým finančníkem a filantropem Georgem Sorosem. Na akci vystoupilo několik řečníků a lidé skandovali „Chceme slušnou vládu" či „Fico do basy".

Matěj Štýs, Pavlína Nečásková, pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme