Rumunská vojenská prokuratura prověřuje zásah proti páteční protivládní demonstraci

Rumunská vojenská prokuratura v pondělí oznámila, že začala vyšetřovat násilí, jež provázelo páteční policejní zásah proti účastníkům protivládní demonstrace v Bukurešti. Média informovala, že zranění utrpělo více než 450 lidí, z toho 30 policistů. Hospitalizováno bylo 70 osob, včetně 11 příslušníků zasahujících sil.

Bukurešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zastánci sjednocení Moldavska s Rumunskem demonstrovali v centru Kišiněva

Zastánci sjednocení Moldavska s Rumunskem demonstrovali v centru Kišiněva | Foto: Viktor Dimitrov | Zdroj: Reuters

„Dosud jsme obdrželi asi třicet stížností a moji kolegové v současné době hovoří se zraněnými,“ sdělil podle agentury AFP novinářům prokurátor Ionel Corbu.

Prokuratura slíbila, že vyslechne „všechny osoby, které jsou podezřelé z toho, že jednaly v rozporu se zákonem“.

Vláda testuje hranice občanské společnosti a potenci Evropské unie, říká rumunská novinářka

Číst článek

Od policie si již vyžádala všechny dokumenty o zásahu proti demonstrantům. Prokurátoři budou rovněž analyzovat videozáznamy pořízené pořádkovými silami, sdělovacími prostředky a také účastníky protestu.

V pátek večer se podle médií sešlo před sídlem vlády na náměstí v centru Bukurešti několik desítek tisíc lidí. Nespokojenci se dožadovali odstoupení sociálnědemokratického kabinetu, který obviňovali z odpovědnosti za korupci.

Podobné protivládní akce, i když s nižší účastí, se v rumunské metropoli a v dalších městech konaly i v sobotu a v neděli a obešly se bez násilí. Přes sociální sítě se svolávají protestní mítinky ve velkých městech i na pondělní večer.

Několik desítek osob, převážně fanoušků fotbalových klubů, se podle vyjádření policie v pátek opakovaně snažilo prolomit policejní kordon a házelo na pořádkové síly kameny a lahve s vodou.

V Rumunsku se znovu demonstrovalo. Na protest proti korupci i nízkým platům vyšly do ulic desítky tisíc lidí

Číst článek

Policisté na to reagovali nasazením pepřového a slzného plynu a poté dav z náměstí vyhnali s použitím vodního děla a obušků. Podle svědků byl postup policie nepřiměřený.

Prezident Klaus Iohannis, který je s vládnoucími sociálními demokraty v neustálém konfliktu, postup policie označil za „brutální zásah“ policejních sil. Zároveň obvinil vládu, že zemi vede do „chaosu a zmatků“.

Izraelské velvyslanectví v pondělí u rumunské vlády protestovalo proti počínání policejních těžkooděnců, kteří v pátek v Bukurešti údajně vytáhli z taxíku čtyři izraelské turisty a zbili je, přestože ukazovali své pasy a vysvětlovali, že nemají s demonstrací nic společného. Policejní útok velvyslanectví označilo za „nepřijatelný a krajně závažný“. Policie na toto obvinění podle agentury AP dosud nereagovala.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme