Rumunská vojenská prokuratura prověřuje zásah proti páteční protivládní demonstraci

Rumunská vojenská prokuratura v pondělí oznámila, že začala vyšetřovat násilí, jež provázelo páteční policejní zásah proti účastníkům protivládní demonstrace v Bukurešti. Média informovala, že zranění utrpělo více než 450 lidí, z toho 30 policistů. Hospitalizováno bylo 70 osob, včetně 11 příslušníků zasahujících sil.

Bukurešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zastánci sjednocení Moldavska s Rumunskem demonstrovali v centru Kišiněva | Foto: Viktor Dimitrov | Zdroj: Reuters

„Dosud jsme obdrželi asi třicet stížností a moji kolegové v současné době hovoří se zraněnými,“ sdělil podle agentury AFP novinářům prokurátor Ionel Corbu.

Prokuratura slíbila, že vyslechne „všechny osoby, které jsou podezřelé z toho, že jednaly v rozporu se zákonem“.

Vláda testuje hranice občanské společnosti a potenci Evropské unie, říká rumunská novinářka

Číst článek

Od policie si již vyžádala všechny dokumenty o zásahu proti demonstrantům. Prokurátoři budou rovněž analyzovat videozáznamy pořízené pořádkovými silami, sdělovacími prostředky a také účastníky protestu.

V pátek večer se podle médií sešlo před sídlem vlády na náměstí v centru Bukurešti několik desítek tisíc lidí. Nespokojenci se dožadovali odstoupení sociálnědemokratického kabinetu, který obviňovali z odpovědnosti za korupci.

Podobné protivládní akce, i když s nižší účastí, se v rumunské metropoli a v dalších městech konaly i v sobotu a v neděli a obešly se bez násilí. Přes sociální sítě se svolávají protestní mítinky ve velkých městech i na pondělní večer.

Několik desítek osob, převážně fanoušků fotbalových klubů, se podle vyjádření policie v pátek opakovaně snažilo prolomit policejní kordon a házelo na pořádkové síly kameny a lahve s vodou.

V Rumunsku se znovu demonstrovalo. Na protest proti korupci i nízkým platům vyšly do ulic desítky tisíc lidí

Číst článek

Policisté na to reagovali nasazením pepřového a slzného plynu a poté dav z náměstí vyhnali s použitím vodního děla a obušků. Podle svědků byl postup policie nepřiměřený.

Prezident Klaus Iohannis, který je s vládnoucími sociálními demokraty v neustálém konfliktu, postup policie označil za „brutální zásah“ policejních sil. Zároveň obvinil vládu, že zemi vede do „chaosu a zmatků“.

Izraelské velvyslanectví v pondělí u rumunské vlády protestovalo proti počínání policejních těžkooděnců, kteří v pátek v Bukurešti údajně vytáhli z taxíku čtyři izraelské turisty a zbili je, přestože ukazovali své pasy a vysvětlovali, že nemají s demonstrací nic společného. Policejní útok velvyslanectví označilo za „nepřijatelný a krajně závažný“. Policie na toto obvinění podle agentury AP dosud nereagovala.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme