Další velké demonstrace. Slováci požadují odvolání šéfa policie, premiér Pellegrini to odmítá

Desetitisíce Slováků ve čtvrtek opět vyrazily do ulic vyjádřit nespokojenost s politickou situací v zemi, kterou otřásla vražda novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky. Lidé v Bratislavě a více než desítce dalších měst požadovali odvolání policejního prezidenta Tibora Gašpara, který je podle nich symbolem politického vlivu na výkon spravedlnosti.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Desetitisíce Slováků opět vyrazily do ulic vyjádřit nespokojenost s politickou situací v zemi. | Foto: Radovan Stoklasa | Zdroj: Reuters

Premiér Peter Pellegrini výzvy k jeho odchodu odmítl s tím, že rozhodování vlády musí být založeno na faktech, a ne na emocích.

Není nám to jedno, křičely v Bratislavě tisíce Slováků. Protesty pokračují i po zrušení toho největšího

Číst článek

V Bratislavě dorazilo podle slovenských médií na centrální náměstí Slovenského národního povstání okolo 30 000 lidí. Stejně jako předchozí demonstrace akci uspořádalo hnutí Za slušné Slovensko, které od Kuciakovy únorové vraždy pravidelně protestuje proti stavu státu.

Protesty, kterých se v průběhu března účastnily až statisíce lidí, vedly k pádu vlády Roberta Fica a vytvoření nového kabinetu vedenému jeho stranou Smer. Podle organizátorů demonstrací se však řada věcí, které lidem vadí, nezměnila.

„Žádáme důsledné vyšetření vražd Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové za účasti mezinárodního týmu," řekl člen organizačního týmu Juraj Šeliga.

Předčasné volby

Mezi lidmi se objevovaly transparenty jako „Všechny Ficovy loutky a kašpárkové, ztraťte se z veřejného života", další nápisy vyzývaly k předčasným volbám. Demonstranti tím dávali najevo, že považují obměnu vlády za kosmetickou úpravu, která nezbavila Fica klíčového vlivu na chod země.

Podle Fica jsme příliš profesionální. Lichotí nám to, říká organizátor slovenských pochodů

Číst článek

Tisíce lidí se sešly k obdobným protestům rovněž v Košicích, Banské Bystrici, Prešově, Nitře, Popradu a dalších městech. Účast byla podle organizátorů vesměs nižší než při březnových demonstracích.

Zásadním požadavkem demonstrantů směrem k novému ministru vnitra Tomáši Druckerovi je odvolání Gašpara. Jmenování člověka nespojeného s dosavadní politickou reprezentací by podle organizátorů protestů mělo zaručit nezávislejší vyšetření Kuciakovy vraždy a zlepšit obraz policie v očích veřejnosti.

„I běžná zkušenost lidí s policií způsobila, že patříme k zemím s nejnižší důvěrou lidí v policii," řekla během bratislavské demonstrace novinářka Zuzana Petková.

Za Gašparovo odvolání se ve čtvrtek opět vyslovil i prezident Andrej Kiska, který změny ve vedení policejního sboru podporuje dlouhodobě.

„Již při jmenování vlády a při rozhovoru s ministrem vnitra jsem řekl, že výměna klíčových lidí v policii, mezi které patří i policejní prezident, je klíčovou věcí k tomu, abychom mohli začít budovat důvěru lidí v policii. Nemáme šanci tuto důvěru vrátit, pokud nedokážeme v nejbližších dnech zrealizovat tak nesmírně důležitou věc, jakou je odstoupení policejního prezidenta," prohlásila hlava státu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme