V Bratislavě lidé demonstrovali proti poměrům v zemi. Organizátory předchozích akcí vyslýchá policie

Do centra Bratislavy přišly v pátek tisíce lidí vyjádřit nespokojenost s poměry v zemi a podpořit organizátory dřívějších mohutných protivládních mítinků, které kvůli anonymnímu oznámení o jejich zapojení do údajné přípravy státního převratu začala vyslýchat policie. Shromáždění byla svolána i do dalších měst na Slovensku a v zahraničí, kde žije slovenská komunita.

Tento článek je více než rok starý.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Desetitisíce Slováků opět vyrazily do ulic vyjádřit nespokojenost s politickou situací v zemi.

V Bratislavě lidé demonstrovali proti současným poměrům v zemi. (Snímek je z protestů v dubnu 2018.) | Foto: Radovan Stoklasa | Zdroj: Reuters

Dřívější mohutné mítinky, označované za největší demonstrace od pádu komunismu v roce 1989, odstartovaly z iniciativy nevládní formace Za slušné Slovensko po únorové vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky, která v zemi vyvolala politickou krizi. V zájmu jejího řešení v březnu šéf nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Robert Fico rezignoval z postu premiéra, tříčlenná koalice pod vedením Směru-SD se pak dohodla na vytvoření nové vlády.

Podivná demonstrace: s transparenty ‚Bakala do basy‘ protestovali proti Babišovi

Číst článek

„Jsme zde již podesáté, co se tu potkáváme od března. Téměř každý týden na povrch vyplouvají nové a nové kauzy. Místo nenávisti a konspirací voláme po slušnosti, pravdě a vyvození zodpovědnosti,“ řekli z pódia zástupci zmiňované iniciativy Karolína Farská a Juraj Šeliga.

Konání mítinku právě v předvečer takzvané sametové revoluce, která v bývalém Československu vedla před 29 lety k pádu komunistického režimu, označili organizátoři demonstrace za symbolické. Dav lidí skandoval hesla proti Ficovi i proti šéfovi parlamentu a koaliční Slovenské národní strany Andreji Dankovi, jehož list Denník N obvinil z plagiátorství rigorózní práce.

Studenti z roku 1989

Na pódiu během protestu vystoupili také představitelé slovenského studentského hnutí ze sametové revoluce. „Tak, jak jsme v listopadu 1989 odmítli lhaní státní moci, tak v listopadu 2018 je třeba říct, že šíření nenávisti nepatří do společnosti, kterou jsme chtěli,“ řekla v projevu Zuzana Mistríková.

Bratislavu nově povede architekt Vallo, v Košicích zvítězil opoziční kandidát Polaček

Číst článek

Na pódiu se vystřídali také tváře protikomunistického hnutí z roku 1989, mezi nimi například sociolog Fedor Gál. Podobně jako při předchozích protestech nechyběli na pódiu ani herci, mezi nimi byla i Táňa Pauhofová.

Páteční demonstraci iniciativa ohlásila po té, co dříve v tomto týdnu pozornost medií a veřejnosti vyvolaly informace, že zástupci iniciativy Za slušné Slovensko byli vyslýcháni vyšetřovatelem. Stalo se tak kvůli anonymnímu oznámení, že tito lidé chystají státní převrat a že je financuje americký finančník George Soros.

Když se o případ začala zajímat média, policie výslechy přerušila, byť původně tvrdila, že každé oznámení musí prověřit. Fico dříve opakovaně tvrdil, že organizátoři demonstrace jsou napojeni na Sorose a že vývoj v zemi po Kuciakově vraždě byl řízen ze zahraničí. Iniciativa za slušné Slovensko zmiňovaná tvrzení popřela a připomenula, že má zřízen transparentní účet.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme