Demonstranti v Hongkongu míří ke kontroverznímu nádraží odkud jezdí vlaky na pevninskou Čínu

Tisíce lidí znovu pochodují ulicemi Hongkongu. Chtějí připomenout správkyni města Carrie Lamové, že parlament stále nesplnil jejich požadavky a definitivně nestáhl projednávání takzvaného vydávacího zákona. Lamová vyzvala policii a soudy k přísnému potrestání všech, kdo narušují pořádek ve městě.

Hongkong (Aktualizováno: 17:10 7. 7. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace v Hongkongu pokračují | Foto: Tyrone Siu | Zdroj: Reuters

Nedělní demonstrace je výrazně kratší než ty předešlé. Trasa pochodu začíná v zahradách Salisbury a má končit na mezinárodním dopravním terminálu West Kowloon. Dohromady jsou to necelé dva kilometry.

VIDEO: Policie v Hongkongu rozehnala demonstranty, kteří obsadili parlament. Nemocnice ošetřila na 50 raněných

Číst článek

Hned na úvod demonstrace doslova zkolabovala doprava na jedné z nejrušnějších ulic v Hongkongu - na turisticky proslavené Nathan Road. Lidé měli nad hlavami nejen transparenty o tom, že vydrží až do splnění svých požadavků, ale objevily se i vlajky Velké Británie, nebo Tajwanu. 

Organizátoři slíbili, že se nebudou opakovat výtržnosti ze začátku tohoto týdne, kdy jak známo někteří demonstranti poničili budovu parlamentu.

Průvod došel až k železničnímu terminálu v Kowloonu, ale demonstranté ho ani nezablokovali, ani nevnikli na nástupiště, nebo k imigrační kontrole. Policie také nehlásí žádné střety mezi demonstranty a čínskými turisty. Právě ti využívají dopravní terminál nejvíc, protože odtamtud ve dne, v noci odjíždějí vysokorychlostní vlaky do pevninské Číny. 

Policie odhadla počet demonstrujících na šedesát tisíc. Organizátoři ale tvrdí, že jejich požadavky vyšlo podpořit přes dvě stě tisíc lidí.

Od rána funguje odjezdová hala jen v omezeném provozu. Kdo má lístek, může dovnitř, ale dopravce nezaručuje, že jeho vlak skutečně odjede. Ti kdo naopak přijíždějí z Číny, vycházejí ven speciálními koridory.

Nicméně organizátoři opakují, že terčem protestů v žádném případě nejsou čínští turisté, ale jejich vláda a to jak prý ovlivňuje Hongkongskou samosprávu.

Nádraží sice leží na území Hongkongu a platí tam místní zákony, ale výjimkou je úzký koridor kolem stanovišť imigrační policie. Tam totiž pracují předsunuté směny čínské imigrační služby. Už při stavbě terminálu si pevninská Čína prosadila, že to bude de facto výsostné území Čínské lidové republiky.

Organizátoři si tak musejí dávat velký pozor, aby se během protestů na toto území nedostali. Okamžitě by je zatkla čínská policie, mohla by je deportovat do Číny a samozřejmě soudit podle tamních zákonů.

David Jakš, per Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme