Brazílie 4:1 Jižní Korea

Demonstrace v Janově pro dnešek skončila

Mohutný průvod Janovem, do kterého se zapojilo několik desítek tisíc odpůrců globalizace, už došel do cíle. Na náměstí Ferraris začal koncert. Po městě ale pokračují skupinky radikálů zvaných Black Block v ničivých protestech - vybíjejí výlohy a zapalují automobily. Proti asi 150 tisícům demonstrantů stálo přibližně 20 tisíc policistů. Oproti včerejšku používali proti demonstrujícím výhradně slzný plyn. Představitelé sedmi nejvyspělejších státu světa a Ruska, tzv. G8, vyzvali odpůrce globalizace ke klidu. Zároveň vyjádřili politování nad včerejší smrti mladého Itala, který podle následkům zranění utržených při střetu s policisty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na pořadu dnešního jednání skupiny G8 měla být zejména situace na Blízkém východě. Palestinský vůdce Jásir Arafat vyzval šéfy států a vlád nejmocnějších zemí světa, aby přiměli Izrael zastavit útoky proti palestinským územím.

Mezi demonstranty je ještě živá vzpomínka na mladého Itala, který byl včera zastřelen příslušníkem speciálních jednotek. Anarchisté to považují za vraždu. Představitelé policie za čin v sebeobraně. Mezi odpůrci globalizace jsou mnozí, kteří odmítají násilí a rabování, za včerejší agresivní akci se však solidárně postavili všichni. Dokonce i pacifisté, kteří byli vývojem událostí nejprve zděšeni.

Z úmyslného zabití zastřeleného demonstranta byl obviněn italský karabiník. Sdělila to místní prokuratury. Ta si zároveň vyhradila právo posoudit v tomto případě okolnosti oprávněné sebeobrany. Účastníci jednání vydali prohlášení, ve kterém "co nejrozhodněji a absolutně odsuzují násilí" protestujících. V komuniké je také vyjádřena hluboká lítost nad smrtí mladého demonstranta.

Na severu města už v poledne začaly první srážky mezi radikálními demonstranty a policejními silami. Policie použila i slzný plyn.

Markéta Kaclová, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme