Demonstrace v Nikaragui pokračují. V pátek život v zemi kompletně ochromila generální stávka

Banky, čerpací stanice, školy, tržiště i obchody zůstaly v pátek v Nikaragui zavřené a ulice zely prázdnotou poté, co místní opozice vyzvala k 24hodinové generální stávce. Stalo se tak den po nových protestech proti prezidentovi Danielu Ortegovi, při nichž zahynulo dalších pět lidí, napsala v sobotu agentura AFP.

Managua Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Současné protesty jsou nejkrvavější od roku 2007, kdy se Ortega stal prezidentem. | Zdroj: Reuters

Prezident Ortega se se svými přívrženci vydal v pátek odpoledne na pochod z metropole Managua do města Masaya ležícího asi 30 kilometrů dál na jih, jež bylo koncem 70. let baštou Ortegových levicových revolucionářů. Pochod měl být připomínkou událostí, které vedly k Ortegově nástupu k moci v roce 1979.

Nikaragujské město vyhlásilo nezávislost na vládě. Hrozící masakr pomohli odvrátit zástupci církve

Číst článek

Dvaasedmdesátiletý Ortega vedl zemi už v 80. letech, poté co jeho partyzánské oddíly Sandinovské fronty národního osvobození (FSLN) svrhly diktaturu Anastasia Somozy. Nyní je prezidentem 11 let, přičemž trvá na dokončení mandátu, který mu vyprší v lednu 2022.

Protivládní protesty si od poloviny dubna vyžádaly na 270 mrtvých a stovky zraněných. V čele demonstrací stojí univerzitní studenti a zaměstnanecké organizace. Nepokoje vyvolala později odvolaná vládní penzijní reforma. Ta předpokládala snížení důchodů a zvýšení příspěvků zaměstnanců i zaměstnavatelů na sociální pojištění. Přestože vláda od penzijní reformy odstoupila, protesty pokračují. Jejich cílem je rezignace vlády a nezávislé vyšetření smrti demonstrantů.

Ve čtvrtek při střetech mezi opozičními aktivisty a vládními silami a jejich polovojenskými spojenci ve městě Morrito na jihovýchodě země zemřeli čtyři policisté a jeden demonstrant.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme