Demonstrace v Nikaragui pokračují. V pátek život v zemi kompletně ochromila generální stávka

Banky, čerpací stanice, školy, tržiště i obchody zůstaly v pátek v Nikaragui zavřené a ulice zely prázdnotou poté, co místní opozice vyzvala k 24hodinové generální stávce. Stalo se tak den po nových protestech proti prezidentovi Danielu Ortegovi, při nichž zahynulo dalších pět lidí, napsala v sobotu agentura AFP.

Managua Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Současné protesty jsou nejkrvavější od roku 2007, kdy se Ortega stal prezidentem. | Zdroj: Reuters

Prezident Ortega se se svými přívrženci vydal v pátek odpoledne na pochod z metropole Managua do města Masaya ležícího asi 30 kilometrů dál na jih, jež bylo koncem 70. let baštou Ortegových levicových revolucionářů. Pochod měl být připomínkou událostí, které vedly k Ortegově nástupu k moci v roce 1979.

Nikaragujské město vyhlásilo nezávislost na vládě. Hrozící masakr pomohli odvrátit zástupci církve

Číst článek

Dvaasedmdesátiletý Ortega vedl zemi už v 80. letech, poté co jeho partyzánské oddíly Sandinovské fronty národního osvobození (FSLN) svrhly diktaturu Anastasia Somozy. Nyní je prezidentem 11 let, přičemž trvá na dokončení mandátu, který mu vyprší v lednu 2022.

Protivládní protesty si od poloviny dubna vyžádaly na 270 mrtvých a stovky zraněných. V čele demonstrací stojí univerzitní studenti a zaměstnanecké organizace. Nepokoje vyvolala později odvolaná vládní penzijní reforma. Ta předpokládala snížení důchodů a zvýšení příspěvků zaměstnanců i zaměstnavatelů na sociální pojištění. Přestože vláda od penzijní reformy odstoupila, protesty pokračují. Jejich cílem je rezignace vlády a nezávislé vyšetření smrti demonstrantů.

Ve čtvrtek při střetech mezi opozičními aktivisty a vládními silami a jejich polovojenskými spojenci ve městě Morrito na jihovýchodě země zemřeli čtyři policisté a jeden demonstrant.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme