Demonstraci opozice v metropoli Kyrgyzstánu rozehnala policie

Policisté vyzbrojení štíty a obušky rozehnali demonstraci v kyrgyzské metropoli Biškeku. Shromáždění se podle agentury AFP zúčastnilo asi 300 lidí. Až do hlavního města se protesty rozšířily z jihu země, kde se opozice zmocnila už tří měst.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

stoupenci kyrgyzské opozice | Zdroj: ČTK

Na vzbouřenecký jih by měl ještě dnes odcestovat premiér Nikolaj Tanajev, který se chce setkat s tamními opozičními představiteli. Ti považují nedávné parlamentní volby za zmanipulované a žádají odstoupení prezidenta Akajeva.

Autoritářský prezident, který stojí v čele země už 15 let, dnes pod tlakem demonstrací odvolal ministra vnitra a generálního prokurátora. Ministr Bakirdin Subanbekov a generální prokurátor Myktybek Abdyldajev podle prezidentova mluvčího sami o zproštění funkce požádali. Akajev již jmenoval jejich nástupce.

Několik set stoupenců opozice dnes obsadilo sídlo místní administrativy ve městě Pulgon na jihu Kyrgyzstánu. Podle jednoho z opozičních představitelů v Biškeku se akce obešla bez násilí a tamní policie přešla na stranu opozice. Od neděle už demonstranti drží druhé největší kyrgyzské město Oš a nedaleký Džalalabád.

Na jihu Kyrgyzstánu zhruba od poloviny března pokračují protesty opozice proti výsledkům nedávných parlamentních voleb, které byly podle opozice zmanipulovány. Akajev v úterý před novým parlamentem vyloučil použití síly proti demonstrantům.

Na severu této středoasijské republiky, včetně metropole Biškeku, je zatím klid. Kyrgyzstán je strategicky významnou zemí jak pro Rusko, tak pro Spojené státy, obě země tam mají vojenské základny.

Martin Hromádka, Lubica Bergmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme