Demonstraci opozice v Minsku rozehnala policie

Běloruská policie kopanci rozehnala opoziční demonstraci. Protest byl věnován památce politiků a novinářů, kteří za vlády Aleksandra Lukašenka záhadně zmizeli. Na Říjnovém náměstí v Minsku se sešlo asi 60 opozičních aktivistů. Nesli plakáty s fotografiemi pohřešovaných a požadovali objasnění případů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aleksandr Lukašenko | Foto: www.profindpages.com

Zvláštní oddíly běloruské policie demonstraci asi po hodině a půl rozehnaly. V zemi beze stopy zmizel například bývalý předseda Ústřední volební komise Viktor Gončar, jeho přítel obchodník Anatolij Krasovskij, bývalý ministr vnitra Jurij Zacharenko, kameraman ruské televize ORT Dmitrij Zavadskij a další.

Předseda Sjednocené občanské strany Anatolij Lebeďko polskému rozhlasu řekl, že není šance na to, aby osoby, odpovědné za únosy, stanuly před soudem, dokud je u moci Aleksander Lukašenko. "Stopy totiž vedou k nejvyšším místům," domnívá se jeden ze šéfů běloruské opozice.

Na vyšetření těchto případů naléhají také Evropská unie i Spojené státy. Kremelská Rada pro obranu lidských práv vyzvala běloruskou prokuraturu, aby jí sdělila, v jakém stádiu se nyní vyšetřování nachází.

Martin Dorazín, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme