Demonstranti blokují státní instituce v Kyjevě, do města míří armádní jednotky

Ukrajinská opozice chce jednat s prezidentem Viktorem Janukovyčem, ale jen za účasti mezinárodních zprostředkovatelů. Předtím ale musí prezident potrestat viníky policejního zásahu proti demonstrantům. Do metropole mezitím přijíždějí vojáci ministerstva vnitra z celé země. Spekuluje se o vyhlášení výjimečného stavu. Premiér Mykola Azarov zatím propustil náčelníka kyjevské policie.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé zůstávají v ulicích Kyjeva

Lidé zůstávají v ulicích Kyjeva | Zdroj: Reuters

Demonstranti od rána blokují Úřad vlády, magistrát a pokračují v masových protestech na náměstí Nezávislosti v Kyjevě. „Jsem právě v budově kyjevského magistrátu a kyjevského městského parlamentu. Je tady neuvěřitelné množství lidí,“ hlásí večer po 21. hodině zpravodaj ČRo Martin Dorazín.

Do budovy demonstranti vnikli okny, které předtím rozbili. Uvnitř sbírají podpisy pod petici za odstoupení prezidenta Viktora Janukovyče a vlády. Budova zároveň slouží jako noclehárna.

Před budovou ukrajinské vlády několik stovek lidí vlastními těly brání vstupu do budovy. „Nikoho nepustíme. Budeme tady stát do té doby, než prezident Viktor Janukovyč a vláda nepodají demisi,“ řekl Českému rozhlasu jeden z nich, pan Ivan.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Kyjevě sleduje zvláštní zpravodaj ČRo Martin Dorazín

Na náměstí Nezávislosti, které je ohrazeno zátarasy, je zhruba 10 až 15 tisíc lidí.

Včera se v centru Kyjeva sešlo kolem půl milionu lidí. Střety mezi policií a demonstranty si vyžádaly přes 150 zraněných. Opoziční politici upozorňují, že mezi protestujícími je řada provokatérů, kteří se snaží vyvolat násilí a následně zásah zvláštních policejních sil.

„V každém případě hrozí střety s policií, i když v těchto chvílích v ulicích ukrajinské metropole policie není,“ popsal situaci zpravodaj ČRo Martin Dorazín.

Tisková služba ministerstva vnitra potvrdila, že do Kyjeva přesouvá jednotky svých vojsk. Jde asi o tisíc lidí. Další zprávy podle zpravodaje hovoří o pohybech vojáků v okolí Kyjeva.

„Mluvil jsem s jedním z opozičních vůdců ze strany Svoboda, který řekl, že opravdu mají informace, že se za Kyjevem připravuje armáda k nějaké operaci. Dokonce mají i fotografická svědectví,“ uvedl zpravodaj.

Dodal, že je zcela jisté, že režim prezidenta Viktora Janukovyče bude na situaci nějakým způsobem reagovat. Jednou z možností je i zavedení výjimečného stavu, jak informují ukrajinská média.

Demonstrace v Kyjevě | Foto: Martin Dorazín

Dnes se mají v budově ukrajinského parlamentu sejít předsedové parlamentních frakcí, kteří budou pravděpodobně jednat o návrhu předsedy parlamentu Volodymyra Rybaka na řešení u kulatého stolu. Podle zpravodaje je ale těžké odhadnout, jestli by opozice přistoupila na toto řešení.

„Například strana vězněné expremiérky Julije Tymošenkové je hodně nekompromisní. Na zítřek svolala do parlamentu jednání o hlasování o nedůvěře vládě. Zatím nevypadá, že by opozice chtěla jednat s vládní stranou, i když jednat o nějakém klidném řešení budou,“ přiblížil s tím, že vznikl Národní výbor spásy, který přebírá hlavní roli v událostech na Ukrajině.

Možná jsme svědky revoluce

Bývalý ministr vnitra Jurij Lucenko označil současné dění na Ukrajině za revoluci. „Možná jsme svědky revoluce. Určitě jde o největší pouliční protesty od dob 'oranžové revoluce'. A nejde o nějaké aktivity opozičních politiků, ale většina kroků je spojena s projevy občanské společnosti,“ poznamenal Bohdan Kopčák, publicista, bývalý spolupracovník agentury TASR.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci na Ukrajině sleduje přímo v Kyjevě zpravodaj ČRo Martin Dorazín. Hostel Polední publicistiky byl i Bohdan Kopčák, publicista, bývalý spolupracovník agentury TASR.

Podle něj je také docela možné, že k vyhlášení výjimečného stavu na Ukrajině dojde. To, že se jednotky vojsk ministerstva vnitra přesouvají do Kyjeva, není podle něj nic překvapivého.

„Byly vždy povolány, když ve městě byly nějaké problémy, a minimálně sloužily jako zálohy. Určitě bych nepodceňoval vládní moc, jistě uvažují, jak vyřešit nepokoje. A je možné, že kvůli udržení se u moci sáhnou i po násilných krocích,“ dodal publicista.

Evropská komise vyzývá ke zdrženlivosti

Mluvčí Evropské komise, Pia Hansenová, vyzvala ke zdrženlivosti před potyčkami v Kyjevě. „Vyzýváme ukrajinské představitele, aby respektovali základní svobody, jako je svoboda projevu, shromažďování a svoboda médií,“ uvedla.

Zopakovala, že Evropská komise odsuzuje jakékoliv násilnosti a útoky na veřejné budovy. „Vláda i protestující by se měli chovat s maximální zdrženlivostí a všechny spory vyřešit dohodou,“ vyzvala.

Demonstrace v Kyjevě - ilustrační mapka oblasti | Foto: ČTK

Martin Dorazín, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme