Demonstranti musí v Kyjevě opustit státní budovy do 10 dnů, jinak jim hrozí pokuty

Ukrajinská policie se zřejmě nechystá k zásahu proti demonstrantům, kteří blokují stále víc institucí v Kyjevě. V ulicích města včera bylo až 15 tisíc lidí, kteří obsadili sídlo vlády a požadovali její demisi. Demonstranti mají celkem 10 dní na to, aby prostory opustili, jinak jim hrozí pořádkové pokuty.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Někteří demonstranti spí na kyjevské radnici

Někteří demonstranti spí na kyjevské radnici | Zdroj: Reuters

U kyjevské radnice se stále pohybuje několik set lidí, kteří by byli schopni čelit policejnímu zásahu. Ten se ale s největší pravděpodobností konat nebude.

„Do budovy magistrátu a před úřad vlády se dostavili soudní vykonavatelé a přečetli rozhodnutí. Demonstranti a ti, kteří nezákonně obsadili budovu radnice, mají dohromady 10 dní na to, aby tyto prostory opustili. Jinak jim hrozí pořádkové pokuty,“ říká zpravodaj Martin Dorazín a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

Informace z Kyjeva přinesl zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín (12:00)

„Vláda Mykoly Azarova tedy nesáhla ke krajnímu prostředku a situaci se určitým způsobem podařilo uklidnit.“

Kyjevský soud trvá na tom, že demonstranti musí uvolnit blokádu vládní budovy a opustit radnici, kde zároveň sídlí městský parlament. Tam je jeden ze štábů revoluce.

„Lidé přicházejí, aby se tam v těchto mrazivých dnech ohřáli. Někteří tam dokonce nocují. Viděl jsem stovky lidí, kteří spali v sále, kde se konají slavnostní zasedání parlamentu. Je to taková logistická podpora demonstrantce o několik set metrů dál,“ přiblížil zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín atmosféru v budově městského parlamentu.

V Kyjevě vyrostlo i provládní stanové městečko, zní odsud staré sovětské šlágry

Číst článek

Nelze očekávat, že demonstranti opustí tuto budovu dobrovolně. Z Krymu už prý večer vyjelo 30 autobusů plných příslušníků speciálních sil Berkut.

„Je to velmi blízko mase lidí, která se v průběhu dne zvětšuje. Teď je tam asi 2000 lidí, ke konci dne 10 až 20 tisíc lidí. Ti by jim samozřejmě přišli na pomoc,“ zhodnotil Dorazín situaci, pokud by k zásahu policie skutečně došlo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci na Ukrajině sleduje zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín (9:15)

Vše se děje v době, kdy v Kyjevě začíná summit Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, konkrétně Rady ministrů z 57 zemí.

Konflikt na Ukrajině bude jedním z témat. Demonstrace už ale jednání ministrů zahraničí, kteří se sjeli na summit OBSE, ovlivnila.

„Většina ministrů přiletěla v noci a někteří jeli přímo na náměstí Nezávislosti, například německý ministr zahraničí Guido Westerwelle, a vystupovali tady. Je to pro demonstranty obrovská morální podpora. Odpoledne se sem přijede podívat také český ministr zahraničí Jan Kohout a zřejmě nebude sám,“ podotkl zpravodaj Martin Dorazín.

Protesty v ukrajinském Kyjevě. Nápis na zdi hlásá „Smrt Janukovyčovi“ | Foto: Martin Dorazín

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme