Demonstranti si v tureckém Vanu stěžovali na nedostatečnou pomoc po zemětřesení

Nejméně deset lidí zemřelo při nových otřesech na východě Turecka. Ve městě Van se zřítilo 25 budov, mezi nimi i dva hotely, ve kterých se po říjnovém zemětřesení ubytovali humanitární pracovníci i novináři. Záchranné týmy nyní pátrají po přeživších.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeden z postižených obyvatel Vanu | Zdroj: Reuters

Epicentrum zemětřesení se podle americké geologické služby USGS nacházelo asi 16 kilometrů jižně od města Van v hloubce necelých pěti kilometrů pod povrchem. Otřesy dosáhly síly 5,7 stupně Richterovy škály.

Přehrát

00:00 / 00:00

ituaci na východě Turecka po nových otřesech popsala v Ozvěnách dne spolupracovnice Radiožurnálu Julie Urbišová

Šlo o jeden z víc než tisícovky následných záchvěvů po zemětřesení o síle 7,2 stupně, které region zasáhlo minulý měsíc.

Podle prvních informací je nejvíc postiženo právě město Van. Zřítilo se tam nejméně 25 budov, naštěstí 22 z nich bylo neobydlených, protože je poškodilo říjnové zemětřesení.

Mezi dalšími třemi zřícenými objekty je jeden obytný dům a dva hotely, včetně nejznámějšího vanského hotelu Bayram. Jeho budova je stará 40 let, ale vloni prošla renovací.

V hotelu bydleli hlavně novináři a humanitární pracovníci, kteří pomáhali likvidovat následky předchozí katastrofy.

Záchranáři pátrají v troskách budovy ve městě Van | Foto: Reuters

Podle některých svědků dokonce byly na budově patrné praskliny, úřady však ujišťovaly, že statika je v pořádku.

Turecká tisková agentura oznámila, že pohřešuje dva své reportéry. České velvyslanectví v Ankaře zatím nemá žádné informace o postižených Češích.

Špatně nakonec skončil příběh pohřešovaného japonského lékaře Acušiho Mijazakiho, který přijel do oblasti v rámci humanitární pomoci. Z hotelu jej sice zachránili, posléze ale v nemocnici podlehl těžkým zraněním.

V sutinách zůstávají desítky lidí

Záchranné práce běžely celou noc i následující den, doposud se podařilo vyprostit 27 lidí, dalších 40 podle odhadů zůstává pod sutinami. Přeživší kontaktují mobilními telefony policii s informacemi o tom, kde přesně se při otřesech nacházeli, což pátračům ulehčuje práci.

Obyvatelé Vanu mluví o strachu z dalších otřesů, už tak je totiž situace v regionu velmi složitá. Při předchozím zemětřesení, které má na svědomí 600 mrtvých, ztratilo střechu nad hlavou na 50 tisíc lidí a každé nové chvění vyvolává velkou paniku.

Zatím nepřišly zprávy z tureckého venkova, ale odhaduje se, že i tam mohly otřesy způsobit zřícení domů a ztráty na životech.

Ve městě Van také došlo k potyčkám mezi policií a demonstranty. Asi dvě stovky mužů během návštěvy guvernéra provincie Van a vicepremiéra Bariše Atalaye protestovaly kvůli nedostatečné vládní pomoci v regionu a požadovaly rezignaci obou politiků. Policie demonstranty rozháněla slzným plynem.

Turecká vláda už po říjnových otřesech čelila kritice, že na situaci reagovala příliš pomalu. Podle humanitárních pracovníků jsou záchranné práce špatně organizované a vázne zejména distribuce pomoci. Teď míří do oblasti další pomoci i armáda. Úřady už také oznámily, že prodlužují mimořádné prázdniny až do 5. prosince.

Julie Urbišová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme