Švédsko 3:6 Česko

Demonstranti v americkém Fergusonu zapálili 12 budov, městem zněla střelba

Policie zadržela při nepokojích ve Fergusonu v americkém státě Missouri nejméně 29 lidí. Bouřlivé demonstrace tam propukly poté, co soudní porota rozhodla neobvinit policistu, který v létě zastřelil neozbrojeného černošského mladíka.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstranti ve Fergusonu zapalovali auta i budovy

Demonstranti ve Fergusonu zapalovali auta i budovy | Zdroj: Reuters

Podle policie jsou nejnovější protesty horší než ty, které Ferguson zažil v srpnu bezprostředně po mladíkově smrti.

Rozhořčený dav podpálil nejméně 12 budov, mezi nimi například pizzerii či kosmetický salon.

Demonstranti kromě toho také zapalovali auta a rabovali obchody. Policejní jednotky proti nim zasáhly slzným plynem.

Úřad pro letectví dočasně uzavřel nad Fergusonem vzdušný prostor, a to kvůli střelbě z automatických zbraní, která byla slyšet v místě nepokojů. Policisté napočítali celkem asi 150 výstřelů, oni sami prý nevypálili ani jednou.Lidé vyšli do ulic potom, co velká soudní porota rozhodla nestíhat policistu Darrena Wilsona, který v srpnu zastřelil neozbrojeného černošského mladíka Michaela Browna. Porota došla k závěru, že pro obvinění policisty neexistuje dostatek důkazů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Fergusonem znovu zmítají nepokoje kvůli zabití černošského mladíka. Události uvedl do souvislostí amerikanista Kryštof Kozák

Rodina i mnozí další obyvatelé Fergusonu to ale odmítají. Americký prezident Barack Obama naproti tomu apeloval na demonstranty, aby se zdrželi násilí a rozhodnutí poroty akceptovali.

„Někteří Američané s rozhodnutím souhlasí, někteří jsou hluboce zklamaní, nebo dokonce naštvaní. To je pochopitelná reakce. Přidávám se ale k rodičům Michaela Browna a žádám ty, kteří demonstrují, aby protestovali bez násilí. Jak řekl Michaelův otec, ubližovat ostatním a ničit majetek není odpověď,“ uvedl prezident.

Případ znovu přitáhl pozornost k dlouhodobému rasovému napětí nejen v převážně černošském Fergusonu, ale po celých Spojených státech. Protestující lidé vyšli dnes v reakci na rozhodnutí poroty do ulic i v New Yorku, Washingtonu nebo v Los Angeles, demonstrace ale měly vesměs pokojný průběh.

Nepokoje ve Fergusonu - ilustrační mapka oblasti | Foto: ČTK

Lenka Kabrhelová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme