Demonstranti v americkém Fergusonu zapálili 12 budov, městem zněla střelba

Policie zadržela při nepokojích ve Fergusonu v americkém státě Missouri nejméně 29 lidí. Bouřlivé demonstrace tam propukly poté, co soudní porota rozhodla neobvinit policistu, který v létě zastřelil neozbrojeného černošského mladíka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstranti ve Fergusonu zapalovali auta i budovy | Zdroj: Reuters

Podle policie jsou nejnovější protesty horší než ty, které Ferguson zažil v srpnu bezprostředně po mladíkově smrti.

Rozhořčený dav podpálil nejméně 12 budov, mezi nimi například pizzerii či kosmetický salon.

Demonstranti kromě toho také zapalovali auta a rabovali obchody. Policejní jednotky proti nim zasáhly slzným plynem.

Úřad pro letectví dočasně uzavřel nad Fergusonem vzdušný prostor, a to kvůli střelbě z automatických zbraní, která byla slyšet v místě nepokojů. Policisté napočítali celkem asi 150 výstřelů, oni sami prý nevypálili ani jednou.Lidé vyšli do ulic potom, co velká soudní porota rozhodla nestíhat policistu Darrena Wilsona, který v srpnu zastřelil neozbrojeného černošského mladíka Michaela Browna. Porota došla k závěru, že pro obvinění policisty neexistuje dostatek důkazů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Fergusonem znovu zmítají nepokoje kvůli zabití černošského mladíka. Události uvedl do souvislostí amerikanista Kryštof Kozák

Rodina i mnozí další obyvatelé Fergusonu to ale odmítají. Americký prezident Barack Obama naproti tomu apeloval na demonstranty, aby se zdrželi násilí a rozhodnutí poroty akceptovali.

„Někteří Američané s rozhodnutím souhlasí, někteří jsou hluboce zklamaní, nebo dokonce naštvaní. To je pochopitelná reakce. Přidávám se ale k rodičům Michaela Browna a žádám ty, kteří demonstrují, aby protestovali bez násilí. Jak řekl Michaelův otec, ubližovat ostatním a ničit majetek není odpověď,“ uvedl prezident.

Případ znovu přitáhl pozornost k dlouhodobému rasovému napětí nejen v převážně černošském Fergusonu, ale po celých Spojených státech. Protestující lidé vyšli dnes v reakci na rozhodnutí poroty do ulic i v New Yorku, Washingtonu nebo v Los Angeles, demonstrace ale měly vesměs pokojný průběh.

Nepokoje ve Fergusonu - ilustrační mapka oblasti | Foto: ČTK

Lenka Kabrhelová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme