Demonstranti v Kyjevě se opevňují na náměstí Nezávislosti

Vyjednávání mezi vládou a zástupci opozice zatím nepřinesla žádnou dohodu. Lidé v ukrajinské metropoli protestovali i přes noc, požadují konec vlády prezidenta Viktora Janukovyče. Lídr opozice Vitalij Kličko pohrozil, že jeho lidé jsou připraveni bojovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opoziční lídr Vitalij Kličko (uprostřed) diskutuje s demonstranty | Foto: Reuters

Několikadenní boje radikálních ukrajinských demonstrantů mají už několik obětí. Podle úřadů v Kyjevě zemřeli dva lidé, opozice hovoří až o sedmi mrtvých.

Lidé v ukrajinské metropoli protestovali i přes noc, požadují konec vlády prezidenta Viktora Janukovyče.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci sleduje přímo v Kyjevě zpravodaj Českého rozhlasu Martin Ježek

Opoziční demonstranti v noci postavili nedaleko vládní čtvrti ohnivou hradbu živenou hořícími pneumatikami a Molotovovými koktejly.

Jak přímo z Kyjeva hlásil zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Martin Ježek, v ulici to vypadalo jak při nějaké půlnoční válce.

Opozice oznamuje, že se připravuje na další etapu násilných demonstrací. Její lídr Vitalij Kličko prohlásil, že se v žádném případě nebojí vládních policejních ostřelovačů.

Nepokoje v Kyjevě pokračovaly celou noc. Podle opozice je nejméně sedm mrtvých

Číst článek

Podmínka pro ukončení protestů je podle něho už jen jedna – má odstoupit prezident Janukovyč.

Schyluje se ke krvavé lázni, varuje Tymošenková

Demonstranti se mezitím opevňují na náměstí Nezávislosti, které je centrem Kyjeva a přezdívá se mu Euromajdan. Obávají se, že vláda nechá náměstí násilně vyklidit.

Euromajdan je ze všech stran zajištěn barikádami a je na něm i stanové město. V sudech hoří ohně a na pódiu předáci opozice i církví mluví k demonstrantům.

Západ varuje před eskalací napětí na Ukrajině a žádá dialog

Číst článek

Lidé se tam připravují na další noc. Ultimatum, které dala opozice, totiž večer vyprší. Její předáci slibují zostření postupu.

Na Náměstí Nezávislosti hořely pneumatiky až do pozdního rána | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Pokud Janukovyč neodstoupí, schyluje se ke krvavé lázni, uvedla bývalá premiérka Julie Tymošenková.

Rychlá eskalace konfliktu

„Ukazuje se, že konflikt rychle eskaluje,“ upozornil Petr Kratochvíl, ředitel Ústavu mezinárodních vztahů. „Prezident na své vítězství vsadil všechny karty, které měl k dispozici. Počínaje legislativními změnami, konče policejní brutalitou.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Reakce na nejnovější dění v Ukrajině popsala Tea Parkanová a vývoj zhodnotil Petr Kratochvíl, ředitel pražského Ústavu mezinárodních vztahů Petr Kratochvíl

„Prezident má přímou podporu Moskvy, jeho velkou výhodou je, že mezi demonstranty jsou i nacionalističtí extremisté. Myslím, že stále má nad opozicí výraznou převahu.

Podle Kratochvíla vše nasvědčuje tomu, že Janukovyč svou taktiku nezmění a není ochoten ustoupit.

„V konečném důsledku mohou demonstranti dosáhnout jednoho ze svých cílů, kterým je konání mimořádných voleb,“ konstatoval Kratochvíl s tím, že podmínky takových voleb by stanovil Janukovyč.

Milan Kopp, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme