Demonstranti v Kyjevě znovu zaútočili na sídlo vlády, opozice vyhlásila 'eurorevoluci'

Stovky demonstrantů se v centru Kyjeva pokusily napadnout budovu ukrajinské vlády. Zasáhla proti nim policie, která nasadila obušky a slzný plyn. Rozhodnutí ukrajinské vlády, že nepodepíše asociační dohodu s Evropskou unií, už včera přivedlo do ulic Kyjeva 50 tisíc lidí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty v Kyjevě

Protesty v Kyjevě | Zdroj: Reuters

Jsou to největší demonstrace od oranžové revoluce před devíti lety, kdy se Ukrajinci bouřili proti zfalšovaným výsledkům prezidentských voleb. Opozice teď vyhlašuje eurorevoluci.

Prezident Viktor Janukovyč a vláda pozastavili jednání s Evropskou unií o asociační dohodě na základě rozhodnutí parlamentu, který se nedokázal dohodnout na takzvaném „Lex Tymošenko“, to znamená umožnit bývalé vězněné premiérce odjet na léčení do zahraničí.

Ukrajinci, zejména na západě, to pochopili jako obrat od proevropské politiky a návrat do ruského lůna. Z toho důvodu protestují nejen v Kyjevě, ale i ve Lvově a Oděse, kde demonstraci rozehnala policie.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci na Ukrajině informoval zpravodaj Martin Dorazín

Demonstranti chtějí asociační dohodu s EU, nebo odstoupení vlády. Premiér Mikola Azarov v televizi odmítnutí smlouvy s Evropskou unií zdůvodnil ekonomickými dopady.

„Abych byl upřímný, my bychom museli přijmout podmínky zemí celní unie vedené Ruskem. Přišli bychom o velkou část exportu. Pokud bychom smlouvu s EU podepsali, potřebovali jsme za to od unie kompenzace,“ uvedl premiér.

Kompenzace se však nepodařilo vyjednat. Opozičním aktivistům Azarov vzkázal, že se jejich akcí nebojí a že na svém rozhodnutí zastavit sbližování s Evropou a rozšířit vztahy s Ruskem trvá.

Rusko dělá vše proto, aby se Ukrajina nedostala z jeho sféry zájmu, zejména aby se nepokoušela vstoupit do NATO. Ukrajina využívá privilegií obchodu s Ruskem, a pokud by podepsala asociační dohodu s Evropskou unií, zboží by se mohlo dostat na ruský trh bez proclení, nebo s minimálním clem.

Hlavní důvod je ale politický – Rusko nechce, aby se Ukrajina integrovala do západních společenství.

Martin Dorazín, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme