Demonstranti v Sýrii, Jemenu a Jordánsku stupňují svoje požadavky

V řadě arabských zemí pokračovaly o víkendu nepokoje. Protesty proti vládcům Sýrie, Jemenu nebo Jordánska přinášejí další mrtvé a zraněné. Demonstranti stupňují svoje požadavky. Syrský prezident Bašár Asad slíbil, že co nejdříve vystoupí s projevem k národu a vysvětlí v něm reformy, které údajně chystá. Podle zpráv z dnešní noci ale zároveň rozmístil armádní jednotky v hlavním syrském přístavu Latakia, aby zabránil šíření protestů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sýrie. Protestující procházejí nedaleko mešity ve městě Der'á

Sýrie. Protestující procházejí nedaleko mešity ve městě Der'á | Zdroj: Reuters

V Sýrii platí od roku 1963 výjimečný stav. Poradkyně prezidenta Asada řekla, že výjimečný stav bude zrušen, otázkou pouze zůstává, kdy bude zrušení prosazeno. Pokud by došlo ke zrušení výjimečného stavu, politický život by se zcela změnil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Slezák.mp3

Dosud může být v Sýrii kdokoliv bez udání důvodu zatčen, civilista může být souzen vojenskými soudy, může být držen ve vězení, je zakázána svoboda shromažďovací a pod kontrolu spadají média.

„Jak je vidět, vláda nemá sílu, aby shromáždění zrušila, stejně jako nejde zakázat satelitní televizi. Lidé viděli v Al-Džazíře, co se děje kolem a přišli se slogany, které viděli u tuniských a egyptských demonstrantů,“ říká zahraničněpolitický komentátor českého rozhlasu Milan Slezák.

Syrští demonstranti původně žádali lepší podmínky k životu. O víkendu se objevila hesla, která volají po svržení režimu.

V Jemenu trvají nepokoje ještě déle

Jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih řekl, že je ochoten odstoupit i během několika hodin za podmínky, že se tak stane důstojně. Hned poté měla být uzavřena dohoda o předání vlády, ale prezident vše zpochybnil s poukazem na přílišné stupňování požadavků opozice.

Prezidenta Sáliha oslabují odchody jeho blízkých spolupracovníků, diplomatů, kmenů, dokonce se od něho odvrátil jeho vlastní kmen.

V pátek došlo ke krvavým střetům také v Jordánsku. Premiér Maarúf Bachit řekl, že tento střet je vyprovokovaný a jde o nepřijatelný počátek chaosu.

Většina demonstrantů uznává krále, i když zároveň chtějí omezit jeho pravomoci. Současnému premiéru, kterého neuznávají, vyčítají nekompetentnost, brutálnost a nevěří, že by byl ochoten se s nimi domluvit. Chtějí, aby byla posílena moc parlamentu, ze kterého by premiér vzešel. Dosud byl jmenován králem.

Lenka Buriánková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme