Demonstranti v Tunisku a Súdánu plení americké ambasády

Blízký východ je v plamenech. Na desítkách míst muslimského světa se rozšiřují protizápadní nepokoje, které spustil americký film útočící na islám. Cílem muslimských demonstrantů, ale i násilníků, jsou západní diplomatické mise. Přibývá také mrtvých při pouličních střetech s policii jednotlivých států.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstranti zapálili auta na parkovišti před americkou ambasádou v Tunisu

Demonstranti zapálili auta na parkovišti před americkou ambasádou v Tunisu | Zdroj: ČTK

Nejvážněji vypadá situace v Tunisku a Súdánu. V obou zemích demonstranti útočí na americké ambasády. Po několikahodinovém obléhání se jim podařilo dostat dovnitř a plení je.

Podobně vyplenili německé velvyslanectví v Súdánu, útočili i na britskou ambasádu.

O něco málo lepší je situace v Libanonu, kam dnes přijel papež. Na severu země v Tripolisu lidé vypálili bufet americké společnosti KFC, o život přitom přišel jeden člověk.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci na Blízkém východě sleduje zpravodaj ČRo Břetislav Tureček

Zároveň se jejich demonstrace proti filmu zvrhla v protest proti papežovi, který místo duchovní mise a tomu, aby se zabýval globálními otázkami, čelí této nevraživosti, kterou ovšem vyvolali křesťanští extrémisté na Západě.

Papežova třídenní návštěva se jen nešťastně překryla s protesty proti amatérskému snímku.

„Zatím papež komentoval především události kolem konfliktu v Sýrii a samozřejmě i rozhořívající konflikt v Libanonu. To, že sousedí obě země, přispívá i k tomu, že se násilí ze Sýrie přelévá do země cedru,“ říká odborník na církevní dějiny z Historického ústavu Akademie věd Jaroslav Šebek.

Papež Benedikt XVI. vyzval, aby byly zastaveny dodávky zbraní do válčící Sýrie. A také ocenil takzvané Arabské jaro jako ‚volání po svobodě‘. „Náboženské události se mohou velmi rychle stát událostmi politickými. Myslím si, že jeho prohlášení je na místě,“ dodává Šebek.

Libanon se ale v ničem neliší od desítek jiných zemí, kde má bezpečnost co dělat, aby situaci uklidnila. V mnoha muslimských státech, například v Egyptě, dělají úřady vše pro to, aby situaci uklidnily.

V Jeruzalémě se policii podařilo po poledni zabránit pochodu Palestinců na americký konzulát ve východním Jeruzalémě. Došlo i na slzný plyn a ohlušující granáty.

Útočníci na německou ambasádu v Chartúmu pak šlpali na německý výsostný znak | Foto: Reuters

Dnes se totiž muslimové vydali k velkým pátečním modlitbám, v tomto případě to bylo právě do východního Jeruzaléma, tedy do části, kterou Izrael okupuje. Policie mnoha zátarasy zastavila provoz v této části města, aby zabránila přelití nepokojů i do jiných částí Jeruzaléma.

Americký nízkorozpočtový amatérský film ‚Nevinnost muslimů‘ zažehl první protesty v Egyptě a Libyi. Demonstrace se přelily do dalších zemí. Podle muslimů film znevažuje proroka Mohameda.

Americká média mezitím rozplétají případ křesťanských extrémistů, kteří film natočili. Egyptský producent žijící v Kalifornii se v obavách o svůj život sám obrátil na úřady se žádostí o pomoc. Protesty hlásí muslimské země od Indonésie přes Blízký východ až po Maroko.

Papež přijel do Libanonu, V Bejrútu jsou v pohotovosti tisíce vojáků a policistů

Číst článek

Břetislav Tureček, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme