Demonstranti vyzvali řeckou vládu, aby zastavila politiku škrtů

Řekové vyšli po měsících relativního klidu znovu do ulic, aby protestovali proti úsporným krokům, které jsou podmínkou k poskytnutí další finanční pomoci zadlužené zemi. V ulicích hlavního města se podle místních zdrojů sešlo až sto tisíc demonstrantů. Protesty doprovázely výtržnosti a střety stávkujících s policií.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstranti se během generální stávky v Řecku střetli s policií

Demonstranti se během generální stávky v Řecku střetli s policií | Zdroj: Reuters

Generální stávka ochromila státní i soukromý sektor. Celý den nejezdily vlaky a lodě, celnice byly zavřené a státní nemocnice poskytovaly jen nejnutnější pomoc. Výzvu odborů ke stávce vyslyšeli také drobní obchodníci, soudci, právníci a lékárníci.

Odboráři a veřejnost na dnešních masových demonstracích požadovali po vládě, aby jim přestala snižovat příjmy a aby ukončila politiku škrtů. Údajně už se připravují na další protesty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Věra Čolasová, ekonomka žijící v Řecku, přiblížila středeční generální stávku i její příčiny

Organizátorům generální stávky se podařilo získat značnou podporu veřejnosti, protože snižování mezd a důchodů se dotýká mnoha lidí.

„Dobře zorganizované odbory dokázaly zmanipulovat jak státní úředníky, tak důchodce, tak všechny další zaměstnance ať státní nebo i v polostátních organizacích. Takže pochody byly veliké. Samozřejmě se na nich podíleli i radikálové, kteří vždycky končí nějakými Molotovovými koktejly,“ říká ekonomka Věra Čolasová, která v Řecku žije.

Vyhlídky nejsou nadějné

Řekové podle ní v nitru chápou, že bez nezbytných úsporných opatření vláda mezinárodní půjčku nezíská, pokud ale dostanou příležitost vyjádřit svůj názor, rádi se prý zapojí. Dodává, že podobnými protesty už v minulosti některé skupiny dosáhly alespoň částečně svého.

Zemi ovšem hrozí v případě neplnění podmínek zahraničních věřitelů státní bankrot a ústupky si nemůže dovolit. „Organizátorům různých manifestací jde o to, aby dokázali, že udělali všechno, co mohli. I když se nepředpokládá, že už něčeho mohou dosáhnout,“ myslí si Čolasová.

Ke generální stávce se připojili i řečtí radikálové | Foto: Reuters

Řecká váda se teď především snaží hrát s partnery v eurozóně o čas. Věřitelé už podle Čolasové pochopili, že země potřebuje dvouletý odklad, v otázce mezd a důchodů jsou ale neoblomní.

„To, co se má prosadit, se stejně prosadí, ať protesty jsou, nebo nejsou. Teď jde jenom o to, jestli se to bude muset udělat všechno najednou, což je skutečně málo únosné, anebo jestli vláda dostane nějaký čas. Protože když dostane čas, tak dostane taky život,“ vysvětluje.

Největším problémem podle ní je, že řecká veřejnost má velmi černé vyhlídky do budoucnosti. Dosud provedená opatření totiž pokaždé vedla ke snížení kupní síly a dalšímu ekonomickému propadu.

Veronika Sedláčková, Kristina Winklerová, Soňa Dorňáková Stamu Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme