Demonstranti žádali vstup do prezidentského paláce pro Juščenka

Ukrajinská opozice vyhlásila prezidentem svého vůdce Viktora Juščenka. Ten tvrdí, že volby byly zmanipulované a odmítá přiznat vítězství proruskému kandidátovi Viktoru Janukovyčovi. V Kyjevě pokračují mohutné protesty opozičních stoupenců. Večer se dav lidí přesunul k prezidentskému úřadu v Kyjevě a žádal otevření vstupní brány pro Juščenka. Přístupové cesty k prezidentskému paláci přehradily nákladní automobily ukrajinských bezpečnostních jednotek. Proti lidem ale stovky milicionářů nezasáhly.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Juščenko

Viktor Juščenko | Zdroj: ČTK

Odpoledne manifestovali příznivci opozice před parlamentem, jenž se ve snaze vyřešit krizi sešel na mimořádné schůzi. Zasedání parlamentu ale skončilo velmi rychle a nečekaně. Opoziční kandidát Viktor Juščenko totiž pro sebe společně s biblí přinesl do budovy parlamentu také prezidentskou přísahu.

Přítomní zástupci opozice prohlásili během schůze svého předáka prezidentem. "Prohlašujeme dnes Viktora Juščenka prezidentem Ukrajiny. Výkonu své funkce se ujímá dnes," řekla za aplausu přítomných zákonodárců Juščenkova pravá ruka a poslankyně Julija Tymošenková.

Na to předseda shromáždění reagoval ukončením mimořádné schůze poslanců. Před tím ještě Juščenko prohlásil, že Ukrajina stojí na hraně občanského konfliktu a viní z toho současného prezidenta Kučmu, premiéra Janukovyče a centrální volební komisi.

Opozice dnes chtěla v parlamentu hlasovat právě o nedůvěře volební komisi a anulování voleb. Na zasedání ale nedorazili komunisté a příznivci premiéra Janukovyče. Pro to, aby se sněmovna mohla vyslovit ke zmíněným bodům, je potřeba hlasů 226 zákonodárců z celkových 450. Opozičním poslancům tak chybělo více než 30 hlasů nutných k odhlasování návrhů.

Večer se desetitisíce demonstrantů po výzvě představitelů opozice začaly přesouvat z náměstí Nezávislosti, kde koná hlavní demonstrace, před prezidentský palác. Příslušníci pořádkových sil s ochrannými štíty a přilbami zastavili dav asi sto metrů od budov hlavy státu. Juščenko ještě předtím vyzval bezpečnostní síly, aby proti demonstrantům nezasahovaly a přešly na stranu opozice.

V úzké ulici vedoucí k prezidentskému paláci byl v davu demonstrantů vytvořen kordon. Opoziční předáci žádali, aby uvolněným kordonem mohl do sídla prezidenta vstoupit Juščenko, nebo aby stejnou cestou odešly policejní jednotky. Kordon vedl až ke třem nákladním vozům s pískem, za nimiž byly stovky příslušníků bezpečnostních jednotek s vybavením pro potlačování demonstrací.

Další policisté byli připraveni v dodávkách v nedaleké vedlejší ulici. Proti lidem, vytrvávajícím i v hustém sněžení, ale stovky milicionářů nezasáhly. Nepotvrzeny stále zůstávají informace o tom, že by se do Kyjeva měly stahovat vojenské jednotky z okolí i o přítomnosti vojáků ruských ozbrojených sil ve městě.

Opozice neuznává výsledky nedělního druhého kola prezidentských voleb, které pokládá za zmanipulované. Svou podporu Juščenkovi vyjádřily také radnice v Kyjevě, Lvově, Ivano-Frankivsku a Vinnycji. V západoukrajinské Lvovské oblasti už zablokovalo na 3000 demonstrantů mezinárodní dálnici, spojující Ukrajinu s Polskem. Vedení Lvova, kde rovněž demonstruje asi 100.000 lidí, prohlásilo Juščenka za prezidenta.

K situaci v zemi se dnes poprvé oficiálně vyjádřil i odstupující prezident Leonid Kučma. Prohlásil, že politické otázky se nesmí řešit na ulici a dodal, že komentáře západních zemí situaci na Ukrajině jen zhoršují. Večer Kučma v televizním projevu vyzval všechny politické síly v zemi, včetně opozice, k urychlenému dialogu.

Opoziční demonstrace Kučma označil za "politickou frašku". "Ta politická fraška, co se nyní odehrává, je velmi nebezpečná a může mít nevídané následky," řekl Kučma, který podporuje údajného vítěze voleb Janukovyče. Zároveň uvedl, že pořádkové jednotky nepoužijí sílu jako první, ale "jsou připraveny vymoci právo a pořádek".

Podle agentury AP by se role zprostředkovatele mezi znesvářenými stranami mohl ujmout bývalý polský prezident Lech Walesa, jehož údajně oslovil sám Juščenko. "Jsem připraven stát se vyjednavačem," řekl AP Walesa.

Pochybnosti nad regulérností voleb vyslovují evropské instituce i jednotlivé západní státy. Německý ministr zahraničí Joschka Fischer vyjádřil "znepokojení nad vážnými neregulérnostmi" druhého kola voleb a vyzval ukrajinské orgány "přistoupit k nezbytným korekturám". USA dokonce pohrozily zavedením sankcí proti Kyjevu.

Rusko jako zatím jediná země uznalo vítězství Janukovyče. Výtky západních států označil Kreml za nepřiměřené. Ruský prezident Vladimir Putin vyzval k nenásilnému a zákonnému řešení situace. Ruské ministerstvo zahraničí v oficiálním prohlášení obvinilo Západ, že svou kritikou voleb povzbuzuje opozici k "ilegálním a násilným činům".

Podle pozorovatelů z Evropského parlamentu výsledek druhého kola prezidentských voleb na Ukrajině odporuje zdravému rozumu a podobá se nejednou spíše Severní Koreji než Evropě. Podporu opozici dnes vyjádřil i bývalý český prezident Václav Havel.

Petr Vavrouška, Martin Hromádka, Adam Weiss Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme