Demonstranty zadržené v Moskvě a Petrohradu nepropustíme, odmítl Kreml výzvy USA a Evropské unie

Kreml odmítl výzvy Spojených států a Evropské unie k propuštění demonstrantů, zadržených v Moskvě a v Petrohradu během pondělních protestů uspořádaných opozičním vůdcem Alexejem Navalným. Demonstrace, které ruské úřady nepovolily, kremelský mluvčí Dmitrij Peskov označil za „nebezpečné provokace" a varoval, že „provokatéři" musí počítat s postihem.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podobně jako masové protesty na konci letošního března byly i pondělní akce svolány ve jménu boje proti korupci a na popud ruské opozice v čele s Navalným. | Zdroj: Reuters

„V Moskvě, kde desítky tisíc lidí včera (v pondělí) slavily národní svátek, počínání skupin provokatérů představovaly nebezpečí pro občany," prohlásil mluvčí prezidenta Vladimira Putina Peskov. „Vůči takovým osobám, takovým provokatérům, orgány chránící právo a pořádek přijímají nezbytné kroky," dodal Peskov.

Ruská policie zadržela při demonstracích přes 1200 lidí. V Moskvě se cinkalo klíči

Číst článek

K výzvám z ciziny k propuštění pokojných demonstrantů na svobodu prohlásil, že Kreml nesouhlasí s takto položenou otázkou a nemůže tyto výzvy vyslyšet. „Ti, kdo pořádali nenásilné akce, se dobře bavili v mnoha ruských městech. Ale vůči lidem, věnujícím se provokacím, byla podniknuta opatření v přísném souladu s našimi zákony," prohlásil.

Ruská policie zadržela více než tisícovku demonstrantů a i Navalného, kterého soud ještě v pondělí poslal na 30 dnů za mříže za opakované porušení zákonů o pořádání demonstrací.

Přestože reportéři na místě informovali o brutálních zásazích policejních těžkooděnců, přinejmenším ve dvou případech úřady zahájily stíhání demonstrantů kvůli podezření z útoku na policisty, za což mohou hrozit i několikaleté tresty vězení.

Soud poslal Navalného na 30 dnů do vězení. Kvůli opakovanému přečinu verdikt zdvojnásobil

Číst článek

Zatýkání v Rusku kritizoval i český premiér. „Dění v Rusku je znepokojivé. Lidé mají právo vyjádřit názor, aniž by byli zatýkáni. Ruská vláda by měla respektovat svobodu projevu a shromažďování," napsal v úterý Bohuslav Sobotka na svém twitterovém účtu.

Peskov v úterý vysvětloval, že ruští občané mají plné právo vyjadřovat své názory, pokud tak činí v souladu se zákonem na akcích povolených úřady. „Uskutečnění podobných akcí s příslušným povolením, jak stanoví zákon, nepředstavuje žádné nebezpečí. Někde přijde lidí víc, jinde míň, to je normální, když lidé vyjadřují svůj občanský postoj," řekl a připomněl, že „absolutně bez problémů" se v pondělí odehrála povolená opoziční akce na moskevské Sacharovově třídě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme