Demonstrující Brazilci vytvořili seznam základních požadavků. Mají šanci je prosadit

Až milion Brazilců v přibližně stovce měst vyšel protestovat proti vládě, korupci a policejní brutalitě. Nejsilnější a také nejnásilnější jsou protesty v Sao Paulu a v hlavním městě Brasília. Situace je značně nepřehledná, demonstrující lidé se ale postupně začínají sjednocovat na základních požadavcích.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejsilnější protesty se odehrávají v Sao Paulu

Nejsilnější protesty se odehrávají v Sao Paulu | Zdroj: ČTK

Skandování hesel, protestní pochody, blokování ulic, ale také násilnosti a střety s policií, slzný plyn a pyrotechnika. Tak vypadají v těchto dnech ulice brazilských měst.

Na většině míst byly ale protesty poměrně klidné. A také překvapivě dobře organizované. Dokonce už vznikl jakýsi společný program.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Brazílii sleduje redaktor Ondřej Himmer

„Začínají se objevovat velice konkrétní hesla, což je asi nejdůležitější změna, co se děje, protože před tím byla revoluce hodně spontánní,“ řekl Českému rozhlasu spisovatel a publicista František Kalenda, který je právě teď v Brazílii.

Demonstranti formulovali pět základních požadavků. Za prvé požadují odmítnutí zákona zavádějícího imunitu pro politiky, o kterém teď jedná Kongres. Trvají také na odchodu předsedy Kongresu, který je považován za jednoho z nejzkorumpovanějších politiků v zemi.

Třetím požadavkem je vyšetření finančních nesrovnalostí kolem světového šampionátu ve fotbale, který bude příští rok, dále je to přijetí nového protikorupčního zákona a nakonec zrušení zvláštního soudu pro poslance, senátory a další vysoce postavené politiky.

Násilí může dát politikům zbraň

Jak se zdá, protestující lidé mají docela dobrou šanci své požadavky prosadit. Mimo jiné i proto, že v Brazílii budou brzo volby, a politici tak víc než jindy projevují potřebu skutečně naslouchat lidem. František Kalenda ale vidí jedno zásadní úskalí.

„Nejvíc záleží na tom, jak to bude pokračovat s násilím. Násilí dává politikům zbraň proto demonstrantům, protože potom můžou říct, že jsou to vandalové,“ upozorňuje publicista.

Demonstrace sice odstartovali hlavně mladí a vzdělaní lidé ze střední třídy, ale postupně se do nich zapojily všechny vrstvy brazilské společnosti. Jde tedy skutečně o všelidový protest. Onen milion lidí, který vyšel do ulic v noci na dnešek, navíc představuje jen část nespokojenců. Sympatizují s nimi zřejmě desítky milionů dalších.

Ondřej Himmer, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme