Slovenský premiér dal přednost setkání s Putinem. Na oslavy dne D poslal místopředsedu vlády

Oslavy výročí dne D jsou i přehlídkou světových politických tváří. Vedle královny Alžběty II. byl americký prezident Donald Trump, německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident Emanuel Macron nebo premiér Andrej Babiš z ANO. Mezi nimi ale byla i neznámá tvář ze Slovenska, místopředseda vlády Richard Raši. Seděl mezi světovými lídry, zatímco premiér Peter Pellegrini si potřásal rukou s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Petrohrad/Portsmouth/Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský premiér Peter Pellegrini se ve čtvrtek v Petrohradu setkal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, kterého pozval na srpnové oslavy 75. výročí Slovenského národního povstání | Foto: Dmitri Lovetsky | Zdroj: Reuters

Proč ve Spojeném království chyběli nejvyšší ústavní činitelé Slovenska, musel Peter Pellegrini vysvětlovat ještě dlouho před oslavami výročí dne D. Odpovědi chtěla slovenské média i opozice. Pellegrini v diskusním pořadu Na tělo televize Markíza prohlásil, že neměl jinou možnost.

„Zaútočila na mě nějaká politická strana (OĽaNO), že jedu do Moskvy a že mám být jinde. Víte, když vám dají termín od prezidenta Putina a premiéra Medveděva, nejde zatelefonovat a říct: Podívej, posuneš mi to o tři dny, potřeboval bych jet někam jinam,“ řekl Pellegrini.

Slovenský premiér Peter Pellegrini a ruský premiér Dmitrij Medveděv 5. června v Moskvě | Foto: Ekaterina Shtukina | Zdroj: Reuters

„Mám mít dokonce hlavní vystoupení, jako měl loni Macron, na petrohradském ekonomickém fóru. Na to se musím také připravit, protože žádnému slovenskému politikovi se takové cti nedostalo,“ dodal.

Premiér ve vysílání zároveň dodal, že měl být pouze náhradníkem za prezidenta Andreje Kisku, kterému se prý cestovat do Spojeného království nechtělo. Jediná pozvánka, která z Londýna přišla, ale byla podle Deníku N na jméno Petra Pellegriniho.

A premiérova slova ve vysílání komerční televize pak musel úřad vlády upravovat. Pozvánku podle něj sice dostal premiér, obrátil se ale na prezidentskou kancelář s žádostí o zastoupení, která byla zamítnuta.

Na řadu tedy přišel Richard Raši, místopředseda vlády pro investice a informatizaci, bývalý košický primátor a jedna z výraznějších tváří strany Smer, ovšem zcela neznámá za hranicemi Slovenské republiky.

Místopředseda vlády Richard Raši úplně vlevo ve druhé řadě mezi světovými státníky během oslav výročí dne D 5. června. Pellegrini se s Putinem sešel hned den poté | Foto: Jack Hill | Zdroj: Reuters

Putin bez pozvánky

Pozvánku na oslavy výročí vylodění v Normandii naopak nedostal ruský prezident Vladimir Putin. Podle BBC na to reagoval slovy, že to „není problém“ a že má „dost své práce“.

‚Všem vám děkuji.‘ Královna Alžběta II. a světoví státníci v Portsmouthu vzdali hold hrdinům Dne D

Číst článek

A zatímco si v britském Portsmouthu připomínali světoví státníci den D, v Petrohradě se Putin sešel se slovenským premiérem. Oba státníci se pak na fotografiích usmívají a třesou si rukama. Pellegrini kromě něj jednal také s ruským premiérem Dmitrijem Medveděvem. A slovenský prezident Andrej Kiska byl mezitím na bezpečnostní konferenci Globsec 2019 v Bratislavě.

Pellegrini samostatně navštívil Rusko jako předseda vlády poprvé. Po boku ministra zahraničí Miroslava Lajčáka je prý nejvyšší představitelé Ruské federace ujišťovali, že na jejich postoji k pádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 se nic nemění.

Pellegrini také pozval Vladimira Putina na oslavy 75. výročí Slovenského národního povstání. V minulosti stejné gesto nabídl také americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Ani jeden z lídrů se ale k pozvánce konkrétně nevyjádřil. Lajčák se přesto nechal slyšet, že právě Banská Bystrica by se mohla stát dalším místem setkání Putina s Trumpem.

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme