‚Všem vám děkuji.‘ Královna Alžběta II. a světoví státníci v Portsmouthu vzdali hold hrdinům Dne D

Britská královna Alžběta II., americký prezident Donald Trump a další státníci ve středu v jihoanglickém Portsmouthu vzdali hold válečným veteránům, kteří se před 75 lety zapojili do spojeneckého vylodění v Normandii. Hrdinům Dne D, který byl začátkem válečného vítězství protihitlerovské koalice na západní frontě, zatleskal i třeba český premiér Andrej Babiš (ANO) s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

Portsmouth Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„S pokorou a potěšením, jménem celé země, ba celého svobodného světa, vám nyní všem děkuji,“ pronesla k desítkám přítomných účastníků největší vyloďovací akce v dějinách britská panovnice. Alžběta II. vyzdvihla dlouhověkost jejich generace, k níž se sama řadí.

Přelety vojenských letadel, džípy, historické uniformy. Francie si připomíná 75 let od vylodění v Normandii

Číst článek

Připomněla totiž, že během oslav 60. výročí před 15 lety „někteří mysleli, že to může být poslední podobná příležitost“, avšak i ve středu se spolu s ní zapojila do oslav řada osmdesátníků a devadesátníků v uniformách.

Někteří z nich pozdravili účastníky oslav osobně z pódia, další prostřednictvím předtočených vzpomínek. „Udělali jsme to, co jsme museli,“ pronesl prostřednictvím videa promítaného na úvod portsmouthské slavnosti kanadský válečný veterán Bob Roberts.

Na pódiu se poté střídali lidé předčítající texty věnované hrdinům 5. června 1944, kdy akce zahajující osvobození západní Evropy od nacismu začala.

‚Nevěděli, zda spatří domov'

„Dnes jsou tady jako veteráni, ale tehdy to byl bezpočet otců, manželů, bratrů a synů, kteří vypluli od těchto břehů, aniž by věděli, zda ještě někdy spatří svůj domov,“ přečetla úvodní pasáž britská herečka Celia Imrieová.

Do čtení se zapojili i političtí vůdci spojeneckých národů. Kanadský premiér Justin Trudeau přečetl vzkaz jednoho z kanadských vojáků, Francouzský prezident Emmanuel Macron zase dopis šestnáctiletého francouzského bojovníka hnutí odporu.

Britská premiérka Theresa Mayová přečetla psaní, které britský kapitán adresoval své ženě dva dny před vyplutím z Portsmouthu, a Trump prezentoval modlitbu tehdejšího amerického prezidenta Franklina Roosevelta určenou vojákům před začátkem tažení.

S @Donald J. Trump. Probrali jsme aktuální otázky našich vztahů, taky dopis, který jsem mu posílal. První dámu jsem pozdravoval od Moniky a bavili jsme se i o programu prezidentského páru v Evropě 👍

15:37 – 05. 06. 2019

9 166

Šéfa Bílého domu stejně jako během úterní části jeho státní návštěvy v Londýně čekaly i v jihoanglickém přístavu desítky demonstrantů protestujících proti jeho přítomnosti v Británii. Také lidé v ulicích Portsmouthu však uctili památku hrdinů vylodění minutou ticha.

Během jediného dne osvobozovací akce bylo na pěti plážích (Utah, Omaha, Gold, Juno a Sword) mezi Cotentinským poloostrovem a městem Caen vysazeno zhruba 156.000 spojeneckých vojáků. V Den D podle odhadů zahynulo nejméně 10.000 vojáků protihitlerovské koalice a 4000 až 9000 vojáků německého wehrmachtu.

V té době již byla na východě tři roky ve válce s nacistickým Německem sovětská armáda, která v létě 1944 dospěla ke hranicím se zeměmi střední a východní Evropy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme