Den před Putinovou návštěvou Budapešti vyrazili Maďaři do ulic

Tisíce Maďarů protestovaly proti úterní návštěvě ruského prezidenta Vladimira Putina v Budapešti. Maďarský premiér Viktor Orbán bude prvním státníkem Evropské unie, který od schválení sankcí vůči Rusku v červenci loňského roku přijme šéfa Kremlu na bilaterální návštěvě. Orbán se netají svými sympatiemi k ruskému prezidentovi, a u mnohých si tak vysloužil přezdívku Malý Putin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisíce Maďarů daly najevo nesouhlas s chystanou návštěvou ruského prezidenta Vladimira Putina | Zdroj: Reuters

Podle spolupracovníka Českého rozhlasu Gregora Martina Papucska se asi 4000 nespokojených Maďarů shromáždilo u Východního nádraží v Budapešti. Dav pak vyrazil směrem k Západnímu nádraží a cestou se ještě o několik set účastníků rozrostl.

Demonstranti tak symbolicky žádali, aby se maďarská vláda vzdala přílišné orientace na Východ a vrátila se zpět do lůna západního společenství.

Přehrát

00:00 / 00:00

O protiputinovském protestu v Budapešti informoval spolupracovník ČRo v Maďarsku Gregor Martin Papucsek

Jednalo se ale spíše o akci intelektuálů. Většinu Maďarů nechávají Orbánovy sympatie k Rusku klidnými a podobných protestů se neúčastní.

Opoziční strany Orbánovi vyčítají, že se příliš přátelí s Putinem, a proruská orientace se nelíbí ani maďarským občanským sdružením. Vadí jim zejména některá opatření, která Putin v Rusku zavádí proti občanské nebo LGBT sféře.

Hlavním tématem Putinovy návštěvy mají být dodávky ruského plynu, na kterých je Maďarsko závislé. Maďarská vláda tvrdí, že chce dosáhnout výhodnějších cen na další období. Stávající dohoda, která platí už 20 let, totiž koncem roku vyprší.

Řešit se pravděpodobně bude také příměří na Ukrajině. Orbán minulý pátek navštívil Kyjev, aby mu vyjádřil podporu. Budapešť ovšem není v jednáních o Ukrajině klíčovým hráčem.

Ve veřejných prohlášeních na úrovni Evropské unie vždy podporuje společnou politiku. Zdůrazňuje ale zároveň starost o budoucnost asi 150 tisíc Maďarů, kteří žijí v Zakarpatské oblasti.

Tisíce Maďarů daly najevo nesouhlas s chystanou návštěvou ruského prezidenta Vladimira Putina | Foto: Reuters

Vladimír Kroc, Gregor Martin Papucsek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme