Den před volbami dostávají Španělé instrukce od ‚rozhořčených‘

Španělé si zítra zvolí nový parlament, a tím i novou vládu. Na madridském náměstí Puerta del Sol se dnes koná tichý protest, jakási vigilie. Rozdávají se informační materiály, jak při volbách protestovat proti tomu, co se takzvaným „rozhořčeným“ nelíbí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Improvizovaný informační uzel hnutí 15. května – neboli „rozhořčených“ na madridském náměstí Puerta del Sol

Improvizovaný informační uzel hnutí 15. května – neboli „rozhořčených“ na madridském náměstí Puerta del Sol | Foto: David Koubek | Zdroj: Český rozhlas

Nový premiér to nebude mít lehké – země je v hluboké krizi, tlačí na ni finanční trhy, každý pátý práceschopný člověk je bez práce, mezi mladými téměř každý druhý.

Důvodem nespokojenosti „rozhořčených“ jsou volební systém a dominance dvou hlavních stran na španělské politické scéně. Rozhořčení dále protestují proti současným pravidlům pro finanční trhy, která mají podle nich podíl na tom, jak velkou krizi způsobila hypoteční bublina ve Španělsku.

Protestující nemají mnoho možností

Španělé si mají zítra stěžovat na volební systém přímo u volební komise. Hnutí samotné však žádnou stranu nezaložilo, a proto jejich sympatizanti příliš možností nemají.

Nepřijít k volbám je podle hnutí špatně, volební právo je podle nich občanská povinnost. Vhození prázdné obálky zase ve výsledku pomůže oněm dvěma velkým stranám a neplatný hlas se ve volebních statistikách příliš neodrazí.

Takže nejlepší je podle aktivistů aktivně protestovat tak, že k volbám lidé přijdou, zapíšou se, ale nevhodí žádnou obálku.

Od května o sobě dávají ve Španělsku hlasitě vědět lidé, kterým se vůbec nezamlouvá současný stav věcí – ať už ekonomika, nebo politika. Protesty vypukly naplno 15. května na madridském náměstí Puerta del Sol.

Od té doby se volnému hnutí také říká hnutí 15. května, tehdy začaly nenásilné protesty včetně stanových táborů – v Madridu, v Barceloně i dalších městech. Po mírném opadnutí aktivit se uskutečnil obrovský protest například 15. října, opět na náměstí Puerta del Sol.

David Koubek, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme