Den solidarity s bojovníky za svobodu v Bělorusku

V Bělorusku se konal Den solidarity s bojovníky za svobodu. Akci zorganizovala opozice proti režimu Aleksandra Lukašenka a podpořily ji demokratické země Evropy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jedna z hlavních tříd v Minsku | Foto: Pavel Novák

Přesně v osm hodin večer zhasla všechna světla v bytech a domech příznivců běloruské opozice. V oknech se objevily pouze planoucí svíce. Tato akce se konala už podruhé a podle organizátorů ji podpořilo více lidí než při premiéře.

Nezávislá běloruská internetová média citovala poselství Václava Havla. Bývalý český prezident v něm vyjádřil solidaritu se spravedlivými požadavky demokratické společnosti Běloruska. Pozdravy přišly i z jiných evropských zemí.

Podporu bude běloruská opozice potřebovat. Do prezidentských voleb zbývá necelý rok a tlak režimu sílí: předsedkyně Svazu Poláků v Bělorusku Anželika Borysová se má dnes dostavit v pořadí už k 53. policejnímu výslechu.

Aleksander Lukašenko se v těchto dnech rozhodl zkrotit umělce - prorežimní spisovatelé začali za vydatné podpory státních úřadů vytvářet nový Svaz spisovatelů, očištěný od nepohodlných osob.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme