Den solidarity s bojovníky za svobodu v Bělorusku

V Bělorusku se konal Den solidarity s bojovníky za svobodu. Akci zorganizovala opozice proti režimu Aleksandra Lukašenka a podpořily ji demokratické země Evropy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jedna z hlavních tříd v Minsku | Foto: Pavel Novák

Přesně v osm hodin večer zhasla všechna světla v bytech a domech příznivců běloruské opozice. V oknech se objevily pouze planoucí svíce. Tato akce se konala už podruhé a podle organizátorů ji podpořilo více lidí než při premiéře.

Nezávislá běloruská internetová média citovala poselství Václava Havla. Bývalý český prezident v něm vyjádřil solidaritu se spravedlivými požadavky demokratické společnosti Běloruska. Pozdravy přišly i z jiných evropských zemí.

Podporu bude běloruská opozice potřebovat. Do prezidentských voleb zbývá necelý rok a tlak režimu sílí: předsedkyně Svazu Poláků v Bělorusku Anželika Borysová se má dnes dostavit v pořadí už k 53. policejnímu výslechu.

Aleksander Lukašenko se v těchto dnech rozhodl zkrotit umělce - prorežimní spisovatelé začali za vydatné podpory státních úřadů vytvářet nový Svaz spisovatelů, očištěný od nepohodlných osob.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme