Den svatého Patrika patří čtyřlístkům i whisky. V Praze se zazelená i Tančící dům

Sedmnáctý březen patří oslavám svatého Patrika. Svátek sice pochází z Irska, tradici si ale našel i v Česku. Restaurace, bary ale také města se na jediný den v roce zbarvují do zelena. Nasvícený bude třeba Tančící dům v Praze. Zelená bude patřit i pivu nebo třeba speciálním drinkům, včetně whisky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé v New Yorku oslavují den svatého Patrika | Zdroj: Reuters

Irská hudba se v pátek rozezní ve většině irských barů po celé republice. Pro některé je právě dnešní den ten nejlepší z celé sezony, třeba restaurace Savoy Hradčany má pro návštěvníky připravené tříchodové zelené menu.

„Naše tříchodové menu se skládá z polévky, máme zde i hlavní jídlo pro vegetariány, a to špenátové ravioly s ricotou. Jako dezert máme zelený svatý Patrik cheesecake s pistáciemi. K menu dále podáváme zelené pivo. Nabízíme i aperitiv, tradiční irskou whisky z limitované edice,“ vyjmenovává manažerka Dana Trnková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Den svatého Patrika patří čtyřlístkům i whisky. V Praze zezelená Tančící dům. Téma pro Zuzanu Švejdovou

Irská whisky se mezi Čechy stává rok od roku oblíbenější. Zatímco ještě v roce 2010 se do Česka dovezly lahve za přibližně 180 milionů korun, loni už to bylo skoro trojnásobně víc. Větší chuť lidí po sklence irské si všímá i whisky ambasador Zdenek Kortyš. Už několik let školí barmany, aby poznali kvalitní lahev. Podle něj se nabídka pití neustále rozrůstá.

„Češi se k whisky pomalinku propíjejí. Je vidět i velká změna v nabídce. Před pár lety se whisky různého stáčení velice špatně sháněly, ale dnes je opravdu široká nabídka, ať už různých producentů, stylů whisky, jsou dokonce i limitované edice,“ říká Kortyš.

Právě ty jsou často nejdražší. Lidé si je ale nekupují jen za účelem pití, berou je i jako výhodnou investici. „Cenová hladina je od stovkové záležitosti, až po sběratelské záležitosti, které jsou v současné době velice populární. Whisky je totiž výhodnou komoditou k investici. U sběratelských kousků je to od dvou nebo tří tisíc, až po 80 nebo 100 tisíc. Takové lahve jsou i na českém trhu,“ dodává Kortyš.

Muž v New Yorku ukazuje svůj zelený svetr a odznáčky s irskými motivy | Foto: Reuters

Svatý Patrik ale není jen o whisky. V Irsku ze svátku těží skoro všichni obchodníci, kteří pracují v turistickém ruchu. Ať už jde o restauratéry, dopravce nebo také prodejce suvenýrů.

„Jsou tu lidé, kteří přijíždí na oslavy ze zahraničí, utrácí za letenky a ubytování. Využívají i místní dopravu, mimo jiné si tu kupují taky spoustu zeleného oblečení. Z této akce tak celkově ekonomika těží a stejně tak je to i v zahraničí,“ potvrzuje zástupkyně irského velvyslance Assumpta Griffinová.

K oslavám se přidávají i další státy. Kromě festivalů hudby pořádají třeba gastronomické slavnosti. Každoročně se do zelené barvy halí i slavné sochy nebo budovy - třeba egyptské pyramidy, Niagarské vodopády nebo také Empire State Building v New Yorku. V Praze v pátek zezelená například Tančící dům.

Voda ve fontáně před Bílým domem se zbarvila do zelena | Foto: Reuters

Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme