Den vody si v Libanonu připomínají i díky Adře

Dnes je mezinárodní den vody. Na mnoha místech naší planety je vody nedostatek. Někde i z důvodu války. Česká republika a její obyvatelé pomohli právě s pitnou vodou lidem na jihu Libanonu, kde ještě neuběhl ani rok od války mezi Izraelem a šíitským hnutím Hizballáh. Reportáž připravil přímo na místě náš blízkovýchodní zpravodaj Jaromír Janev.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

studánka | Foto: Jan Rosenauer

Na jihu Libanonu přišli lidé za války o nádrže na svých domech, které jim zaručovaly pravidelný přísun vody, jako když u nás pustíme kohoutek. Do nádrží se přečerpává voda buď z cisteren anebo z kartézských studní. To vše pro to, aby výsledek byl stejný jako v naších domovech.

Občanské sdružení Adra dodalo na jih této blízkovýchodní země stopadesát nádrží na tisíc litrů vody. Výkonný ředitel sdružení Jan Bárta k tomu říká: "Děláte něco pro celou vesnici. To slouží celé obci."

Nejvíc těchto nádrží s českou vlaječkou můžete najít v křesťanské vesnici Burdž Unúq. "My tomu říkáme tanky, ale to jsou plastové obrovské nádoby na tisíc litrů vody. A to jsou ty nádoby, které se umisťují u domů nebo na domech místních obyvatel." Šedé rezervoáry s nápisem Adra a anglickým názvem České republiky dělají naší zemi, která celý projekt financovala, i nám všem, čest.

Právě díky části české pomoci se z kartézských studní těží pro některé jiholibanonské obce voda. A Adra zakoupila generátory. Starosta jedné z vesnic Tony Hassúní zhodnotil přínos této pomoci jeho obci před velvyslancem České republiky v Libanonu Janem Čížkem a koordinátorkou humanitární pomoci na našem zastupitelském úřadě Bronislavou Tomášovou: "Co je na tom pro nás dobré, velmi dobré, je, že máme vodu vždy. Teď už máme sedm dní přerušenou dodávku vody z hlavní zásobárny vody u nedaleké sousední vesnice, ale díky čerpadlům už máme jistotu, že voda bude stále."

V některých obcích byly zpočátku vážné technické problémy. Čerpadlo vody sice běželo, ale voda z vrtu nevycházela. Na Blízkém východě prostě je máloco jednoduché. Po více než měsíci je už vše v pořádku a lidé na jihu Libanonu, kterým byla pomoc na těžbu vody určena, už ji naplno využívají.

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme