Dění kolem ČEZu ovlivnilo vztah některých Bulharů k Čechům. Pro jiné je Česko stále vzorem

Bulharské úřady se rozhodly podrobit ČEZ i ostatní distributory elektřiny zevrubné kontrole. Do kanceláří společnosti tak přišli kontroloři v doprovodu prokurátora a policie. ČEZ je v Bulharsku nepopulární i u svých zákazníků, a to kvůli účtům za elektřinu. Přesto Bulhaři, zdá se, na Českou republiku zcela nezanevřeli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hromadné protesty Bulharů proti monopolům v oblasti energetiky, v tomto případě českého ČEZ a Energo-Pro a rakouského EVN. | Foto: AP, Valentina Petrova

Na demonstracích se objevovala hesla kritizující českého distributora elektřiny. Svůj hněv vůči ČEZu vztahovali někteří Bulhaři na všechny Čechy. Jiní zase mají na Česko hezké vzpomínky a nechtějí si je nechat kazit současnou krizí.

Konstantin Trošev se ale obává, že Češi a Bulhaři mezi sebou poněkud ztrácí kontakt. Slyší o sobě prý jen málokdy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Balkánský reportér Martin Ježek se vrátil z Bulharska, kde sledoval situaci

„Stejně tak, jako vy jste teď, protože je v Bulharsku skandál, tak když je nějaký skandál v Čechách, tak se tady něco dostane do novin, do rozhlasu, do televize,“ vysvětluje.

Mnozí další obyvatele této balkánské země vnímají Českou republiku spíše jako vzor, je totiž mnohem rozvinutější než Bulharsko.

„Podle mého názoru je Bulharsko o 20 let pozadu než Česko. A já si myslím, že bychom se měli do budoucna dostat na vaši úroveň. Až do Německa to nedotáhneme, ale na druhou stranu se musíme odlepit od východní Evropy,“ myslí si mladý inženýr Konstantin Georgiev.

Zkušenosti má z první ruky, jeho sestra se totiž do České republiky provdala. On sám bydlí ve Varně, což je ekonomicky stagnující město.

krw, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme