Dění v Sýrii rozděluje izraelskou vládu

Izraelská vláda se za 11 měsíců stále oficiálně nevyjádřila ke krvavému dění v sousední Sýrii. Jak píše deník Ha'arec, ministři jsou ostře rozděleni v názoru, jak, a zda vůbec by měl židovský stát veřejně reagovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda vlády státu Izrael Benjamin Netanjahu je na návštěvě Prahy. | Foto: Filip Jandourek

Izraelští experti oslovení nedávno Českým rozhlasem se shodli, že oficiální výroky z Izraele by měly velmi citlivé souvislosti.

Toho si je vědom hlavně premiér Netanjahu, který varuje před jakýmikoli veřejnými soudy. Sám se k Sýrii vyjádřil naposledy loni v červenci. Tehdy jen řekl, že jakékoli výroky by se neobrátily proti němu, ale proti zastáncům reforem v Sýrii.

Ministr zahraničí Lieberman mezitím vyzývá k jednoznačnému odsouzení syrského prezidenta Asada a k apelu na jeho rezignaci.

Izraelští politici připouštějí, že jsou ve svízelné situaci. Když k násilí v Sýrii mlčí, nahrává to teoriím, že si Izrael přeje setrvání Asada u moci. Kdyby se zas jeruzalémská vláda vyslovila proti Asadovi, nahrálo by to zastáncům teorie, že syrská revolta probíhá v izraelské režii.

Milan Kopp, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme