Deník France Soir bude vycházet jen na internetu

Slavný list France Soir bude jako vůbec první francouzský deník vycházet už jen na internetu. Noviny výrazně prodělávají. Jejich majitel se proto rozhodl propustit většinu zaměstnanců a zastavit tištěné vydání listu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Champs Élysées a Vítězný oblouk

Champs Élysées a Vítězný oblouk | Foto: Jan Rosenauer

Hospodaření deníku France Soir skončilo loni ztrátou přes 30 milionů eur a současný vlastník Alexander Pugačov dal jasně najevo, že list v jeho dosavadní podobě už nechce financovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

O revoluci ve vydávání listu France Soir mluvil v Dopoledním Radiožurnálu náš spolupracovník ve Francii Jan Šmíd

Propustil velký počet zaměstnanců a nadále ho chce vydávat - jako první deník ve Francii - pouze na internetu. „Je to do určité míry revoluční záležitost, na druhou stranu je vynucená okolnostmi,“ poznamenal náš spolupracovník ve Francii Jan Śmíd.

France Soir zažíval nejslavnější období v 60. a 70. letech minulého století, kdy patřil k velice prestižním deníkům a jeho náklad přesahoval dva miliony výtisků. Jeho sláva ale postupně upadala.

Podobným směrem jako nyní France Soir se vydávají i další listy. Třeba Le Monde už sloučil obě své redakce - jak pro tištěnou, tak pro internetovou podobu – do jedné. Další deníky zase nabízejí svým čtenářům pokračování některých článků rovnou na internetu. A například list New York Times čte mnohem více lidí na internetu než v tištěné podobě. Je proto pravděpodobné, že i další deníky v budoucnu na tištěnou verzi rezignují.

„Spousta zejména mladých lidí už má iPad a je zvyklá číst deníky na internetu, to je trend, který zřejmě nelze zastavit. Svědčí o tom také to, že náklady deníků podstatně klesají a že mladí lidé stále více čtou deníky na internetu.“

„Ale zda-li to dojde až tak daleko, že by například Le Monde vycházel jenom na internetu, to si myslím, že ještě v současné době není vůbec pravděpodobné. Dá se říci, že i ty tištěné deníky budou mít do určité míry budoucnost, i když jejich náklady budou samozřejmě výrazně nižší,“ poznamenal z Paříže Jan Šmíd.

Jan Šmíd, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme