Deníkům dominují ohlasy na proces se zdravotníky v Libyi

Ohlasy na libyjský proces s bulharskými zdravotními sestrami a palestinským lékařem, to je hlavní téma čtvrtečního přehledu zahraničního.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Osud zdravotníků souzených v Libyi za to, že měli nakazit více než 480 dětí virem HIV, nadále poutá pozornost světových médií. Jak reagují komentátoři na rozhodnutí změnit nejvyšší trest na doživotí?

Zamýšlejí se nad tím, co případ, který se vleče už několik let a ani po vynesení rozsudku zřejmě není u konce, znamená z hlediska světové politiky. Náš zpravodaj v Paříži Jan Šmíd se podíval na stránky francouzských novin.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Šmíd cituje z francouzského tisku

Někteří odborníci upozorňují na to, že nákazu způsobily spíš než zdravotníci zoufalé hygienické podmínky v nemocnici. A právě na to navazují německé a rakouské deníky, které se obávají, že smrtelná hra s obviněnými zdravotníky bude pokračovat. A tím, kdo na to doplácí, jsou obyčejní Libyjci, protože právě naprosto nedostačující hygiena je to, co je ohrožuje a co by se mělo vyřešit.

Bulharsko i Evropská unie teď usilují o vydání odsouzených, ovšem jestli se podaří přimět Kaddáfího Libyi k tomuto kroku, to není jisté. Německý Tageszeitung se domnívá, že celý případ plukovník Kaddáfí využije ve svůj prospěch. Kaddáfí si nenechá ujít příležitost pohrávat si s Evropskou unií. Zajatce sice může do Bulharska vydat, ale také nemusí. A tak se vtírá podezření, že Libye beze studu tuto příležitost využije a v zákulisí bude pokračovat v pochmurné hře na návrat rukojmích, píše Tageszeitung.

Berliner Zeitung se zamýšlí nad tím, jak se k plukovníkovi vlastně chovat. Existují důvody, abychom Kaddáfím už tolik nepohrdali. Není například islámským extremistou. Ve své Zelené knize se v roce 1976 vyslovil pro určitou formu socialismu. Tvrdě odsuzuje Al-Káidu. Tvrdý ale zůstává také v odmítání Izraele, uvádí německý deník a připomíná, že pro Evropu mohou být zajímavé libyjské zásoby ropy a zemního plynu.

Americké noviny kritizují návrh prezidenta George Bushe uspořádat mezinárodní konferenci o palestinsko-izraelském konfliktu. Ta by měla vyústit v plán vzniku samostatného palestinského státu. Deník Boston Globe píše, že Bush přichází s iniciativou pozdě, protože karty v regionu jsou rozdány už jinak.

Bushova administrativa, neschopná porazit povstalce, teroristy a kriminální gangy v Iráku, volá po mírové konferenci. Vypadá to ale spíše jako výkřik zoufalství než jako výzva velmoci. Bush už totiž propásl vhodný okamžik, kdy mohl vystupovat jako prostředník mezi Izraelci a Palestinci. Jestliže cílem konference bylo například posílení palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse a jeho Fatahu v boji s islámským hnutím Hamas, pak by byl ideálním okamžikem pro takovou konferenci začátek roku 2005, kdy byl Abbás zvolen coby stoupenec mírové platformy, vysvětluje svůj názor deník Boston Globe.

Martin Hromádka, Zuzana Fišerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme