Deníky o Libanonu i diskusi o planetě Pluto
Libanon je stále v centru světové pozornosti a nadále dominuje i světovému tisku. OSN už dostala od řady zemí nabídku, že vyšlou do země své jednotky do mezinárodních sil. Zatím to ale nestačí k vytvoření předvoje o síle 3500 mužů, který by měl být vyslán urychleně na místo. Boje v Libanonu sice v pondělí skončily, situace v regionu je ale stále velmi napjatá.
"Hizballáh přebírá vedení nad rekonstrukcí jižního Libanonu, zatímco svět stále váhá nad tím, jak budou vypadat mírové síly,"konstatuje deník International Herald Tribune a pokračuje. "Po měsíci války je rozsáhlá část země v troskách. Tisíce lidí jsou bez domovů. Mnozí Libanonci zuřivě obviňují ze svého utrpení Spojené Státy i Izrael. Po úplném zastavení bojů nastane nejspíš v Libanonu politické i vojenské vakuum. Libanonská vláda je příliš slabá, a příliš utlačovaná Hizballáhem, než aby se byť jen pokusila jednat sama za sebe." Rezoluce OSN navíc neřeší hlavní problém: kdo, pokud tedy vůbec někdo, bude zodpovědný za odzbrojení Hizballáhu", dodává International Herald Tribune.
Také vídeňský Der Standard je skeptický, soudí, že jednotky, které mají zajistit klid na jihu země jsou předem odsouzeny ke krachu. Když na jaře roku 2000 odešla z oblasti izraelská armáda, Evropa i Amerika na tuto nepatrnou, ale vojensky citlivou oblast zapomněli. Mezinárodní síly nemají šanci odzbrojit Hizballah, pokud nebudou existovat jasná pravidla, jak s Hizballahem v této citlivé oblasti nakládat.
Pojďme k jinému tématu. Po zavedení nových pravidel silničního provozu se u nás nediskutuje téměř o ničem jiném. Novinky připravují také na Slovensku, kde by se prozatím měl změnit systém vybírání pokut od řidičů. Hříšníci by mohli napříště zaplatit pokutu nikoliv v hotovosti, ale platební kartou. Tím by se mělo předejít korupci. Pochybnosti nad takovou novinkou vyjadřuje komentář slovenských Hospodářských novin. Začetl se do něj zpravodaj ČRo na Slovensku Lubomír Smatana.
V Praze dnes pokračuje valné shromáždění Mezinárodní astronomické unie. Během jejího jednání byla zveřejněna celá řada zajímavých a podnětných objevů. Týkajících se například určení stáří prvních generací hvězd nebo informace o slavné tisíc let staré supernově.
"Mezinárodní astronomická unie přišla se světáckým kompromisem, jak ukončit letitý spor o to, zda je Pluto planeta nebo ne.", píše americký deník New York Times. "Pluto bylo objeveno v roce 1930 a nikdy nemělo být mezi planety zařazeno. Je mnohem menší než ostatní, dokonce menší než náš Měsíc. Ale má velmi emotivní zastánce. Teď přišli astronomové s novou definicí termínu "planeta" a ta zajistí Plutu členství v klubu. Tato definice ovšem zařadí mezi planety i několik dalších "sporných" těles a další mohou být v budoucnu objevena. A to vše jen kvůli Plutu.", diví se New York Times.