Deníky o papežově návštěvě Turecka a summitu NATO

Papežova návštěva Turecka - to je téma, které zaujímá přední pozici na stránkách světových novin. Jejich komentátoři se ale zabývají také summitem Severoatlantické aliance v Rize.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Papež přijel s překvapivým gestem dobré vůle, které by mohlo napomoci k oslabení hněvu mnoha muslimů právě proti jeho osobě, píše ve svém dnešním vydání americký deník The New York Times. Papež totiž veřejně požehnal dávnému a nejhlubšímu přání Turecka vstoupit do Evropské unie. Vatikán sice v politickém procesu rozšiřování Evropské unie formálně nehraje žádnou roli, ale papežovo gesto představuje velmi šikovný politický nástroj. A to právě v nesmírně citlivém období vztahů mezi muslimy a křesťany, konstatuje americký list.

Návštěvu hlavy katolické církve v Turecku komentují i slovenské Hospodárske noviny. "Navzdory nejrůznějším protestům a komplikacím, které papež nedávno způsobil svým nešťastným výrokem na adresu islámu v německém Řeznu, dokazuje Benedikt XVI. svou návštěvou v Turecku svoji odvahu a ochotu pokračovat v dialogu, a to jak s pravoslavnou ortodoxií, tak s islámským světem.

Vatikánští odborníci dávají papeži a myšlence smíření s islámem velké naděje. Pokud dnes papež vstoupí do Modré mešity v Istanbulu, tak bude mít toto gesto větší váhu než tisíce slov adresovaných muslimům na celém světě. Můžeme tedy očekávat, že Benedikt XVI. a celá vatikánská diplomacie nepromarní vhodný časový okamžik. Právě během návštěvy Istanbulu, který se kdysi nazýval "druhým Římem", by se navíc mohla rozšířit cesta sblížení mezi řeckou ortodoxní a římskokatolickou církví, domnívá se list.

Proč Severoatlantická aliance ztratila na svém významu a jak by ho opět mohla získat - i nad těmito otázkami se zamýšlejí zahraniční noviny v souvislosti se summitem NATO v Rize. Nemecký deník Süddeutsche Zeitung píše: Při hledání smyslu své budoucí existence zvažuje NATO jistou "smíšenou povahu". Na jednu stranu chce i nadále zůstat svazkem, který bude především poskytovat vojenskou ochranu svým členům, ale na stranu druhou by se NATO chtělo stát globální intervenční mocností, píše list.

Podle mezinárodního deníku International Herald Tribune je to pravé téma, kterým by se summit měl zabývat, skutečnost, že NATO zcela propadá v hlavním testu v post-sovětském období. Severoatlantické alianci se totiž stále nedaří stabilizovat Afghánistán. A pokud NATO do oblasti nevyšle více jednotek, tak by se situace v Afghánistánu mohla už brzo začít podobat situaci v Iráku, domnívá se list.

Soňa Marešová, David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme