Deníky o programu britské vlády

Britský premiér Tony Blair včera v londýnském parlamentu představil program své vlády pro příští měsíce. A byl až překvapivě ambiciózní. V posledních měsících před svým odchodem z politiky chce Blair všechny síly napřít do boje proti terorismu, řešení situace na Blízkém východě a ochraně životního prostředí. Britský tisk ale překvapilo něco jiného než Blairovy sebevědomé cíle.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Například londýnské Timesy ponechávají programovou část projevu stranou. Za to si všímají faktu, že na místo samotného premiéra přednáší projev britská královna. Premiér sice napíše text, ale podle britského zvyku pak vlastní prezentace projevu patří panovnici. No a právě to by se podle Timesů mělo napříště změnit. Od britské královny se očekává, že zahájí zasedání parlamentu, což je v pořádku. Je ale naprosto absurdní, že má také povinně předčítat politické strategie britského premiéra tak, jako by se jednalo o její vlastní plány, argumentuje list.

Faktem je, že příště při této příležitosti už Tony Blair bude chybět. V sídle britského premiéra v ulici Downing Street číslo 10 ho totiž vystřídá jeho nástupce. S největší pravděpodobností to bude dnešní ministr financí Gordon Brown.

Timesy dodávají, že právě včera celkem nečekaně Tony Blair Brownovo nástupnictví posvětil. A sice když oznámil, že to bude právě silná pěst Gordona Browna, která tvrdě dopadne na šéfa opozičních konzervativců Davida Camerona. Až si sedne do premiérského křesla, měl by ale Gordon Brown změnit onen zmiňovaný zvyk předčítání parlamentního projevu královnou. Politické plány své strany by už měl napříště představit on sám, přisazují se ještě jednou na konec Timesy.

Své zvyky by měl podle novinových komentářů změnit i slovenský premiér Robert Fico. Deníkům na Slovensku se nelíbí, jak vláda přistupuje k oslavám výročí 17. listopadu. Více už bratislavský zpravodaj Českého rozhlasu Lubomír Smatana.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ľ. Smatana: TISK

Na závěr se podívejme, jak vidí rakouský tisk možné výsledky prezidentských voleb ve Francii příští rok na jaře. Komentář nazvaný "Už žádné šance pro slony", takhle nadepsali svůj článek redaktoři listu Salzburger Nachrichten. Podle nich budou blížící se prezidentské volby ve Francii právě takovým "pohřebištěm slonů".

Slony se míní ohraní a takříkajíc vyčpělí politici jako jsou nynější prezident Jacques Chirac, premiér Dominique de Villepin nebo socialista Laurent Fabius. Boj o křeslo prezidenta svedou naopak celkem svěží tváře - Segolen Royalová a ministr vnitra Nicolas Sarkozy. Oba se vyznačují podobným stylem. Šokují své strany nekonvenčními myšlenkami a boří různá politická tabu. Francouzi jsou po dlouhé vládě zmiňovaných politických slonů zhýčkaní a mají nos nahoru. Stará politická elita totiž nedokázala prosadit potřebné reformy. Příští volby tak budou pro Francii šancí nechat za sebou slony a pustit na politické hřiště leopardy, dodává rakouský list.

Soňa Marešová, Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme