Deníky o propuštění americké novinářky z vězení

Titulní stránce amerického deníku The New York Times vévodí reportáž o propuštění redaktorky tohoto deníku z vězení. Judith Millerová byla uvězněna 6. července za to, že odmítla vyzradit svůj zdroj v kauze týkající se amerických tajných zpravodajských služeb CIA. Obrat v případu způsobila dohoda mezi reportérkou a právníky, v níž Judit Millerová přislíbila svůj zdroj zveřejnit, informuje The New York Times.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

K rozhodnutí uvést přesné jméno ji přiměl sám informátor, který teď chce, aby před soudem vypovídala. Podle všeho je tajemným mužem s informacemi o CIA Lewis Libby, který šéfuje týmu pracovníků Dicka Cheneyho. Judith Millerovou teď čeká výpověď před velkou soudní porotou sledující její případ. Jak bude svědčit ona, je zřejmé. Otázkou zůstává, zda také politici zapletení do případu budou mluvit pravdu, dodává americký list The New York Times.

Vstup Turecka do Evropské unie - to je téma, kterým se teď zabývá hodně evropských deníků. Vídeňský Kurier si všímá hlavně rakouského osamoceného postoje. Z deníku cituje vídeňská zpravodajka Radiožurnálu Marie Woodhamsová.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Woodhamsová: TISK

Komentátor jordánského listu The Jordan Times se v dnešním vydání zamýšlí nad situací v Palestině. Šéf Palestinců Mahmúd Abbás viní z rostoucího násilí v Pásmu Gazy radikální hnutí Hamas a obviňuje jeho členy, že zbytečně dávají záminku pro izraelské vojenské zásahy v Gaze. Otázkou, kterou se teď Palestinci jistě zabývají, je ale to, zda jejich zájmy dokáže lépe prosadit radikální hnutí nebo promyšlená strategie nového palestinského vedení. Odpověď závisí na mnoha faktorech, uvažuje The Jordan Times.

Přinejmenším je jisté, že v tomto případě už nepomůže žádná mezinárodní intervence. Tyto problémy lze vyřešit pouze v arabském světě jedině společná ochrana arabských států totiž dokáže přinutit radikální hnutí Hamas, aby se podřídilo oficiálnímu palestinskému vedení, uzavírá komentátor novin The Jordan Times.

"Africký Pinochet" čelí obvinění ze zločinů proti lidskosti, píše o tom britský The Independent. Bývalý čadský diktátor Hissene Habré, známý spíše jako "africký Pinochet" má na svém kontě jeden z~největších případů porušování lidských práv na světě. Za své vlády od roku 1982 poslal podle obžaloby na smrt 40 tisíc lidí a přinejmenším 200 tisíc lidí bylo mučeno, připomíná britský list.

Na Habrého je vydán mezinárodní zatykač a předpokládá se, že ho africký Senegal, kde se třiašedesátiletý diktátor ukrývá, k belgickému soudnímu tribunálu bez problému vydá. Narozdíl od Augusta Pinocheta, který přesvědčil britské soudy o tom, že je příliš nemocný, aby mohl být souzen, se podobné chování od čadského diktátora nečeká, uzavírá britský The Independent.

Evropská unie se hádá se Spojenými státy kvůli kontrole internetové sítě, uvádí na svých stránkách deník International Herald Tribune. Setkání zástupců obou velmocí v Ženevě vyústilo v jednu z nejostřejších veřejných hádek za poslední měsíce poté, co vyjednavači Evropské unie se neshodli s Američany na programu ochrany Internetu. Odborníci z Evropy i Spojených států se v Ženevě snažili domluvit na způsobu regulace internetové sítě v 21. století, vysvětluje International Herald Tribune.

Neshodou jsou šokování především američtí odborníci, kteří nepředpokládali, že Evropa přijde s překvapivým návrhem na ustavení zvláštní mezivládní instituce, která sestaví principy provozování internetových sítí. "Je to šokující. Jde o historický krok Evropské unie, kdy se přesune kontrola Internetu od soukromého sektoru k vládním institucím," cituje udivené americké experty list International Herald Tribune.

Milan Kopp, Martin Drtina, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme