Blesková zpráva

Moravou se prohnalo tornádo

Deníky o situaci v Libanonu

Vladimir Putin se po zrušené schůzce s rakouskými novináři chystá do Vídně, začátek předvolební kampaně ve Francii a neutěšená situace palestinských uprchlíků v Libanonu. To jsou témata přehledu zahraničního tisku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Velký prostor dostává na komentářových stránkách zahraničních deníků dění na Blízkém východě, zejména v Libanonu. Jak už víte ze zpráv, od víkendu se bojuje v okolí palestinského uprchlického tábora na severu země. Zpravodajové mluví o nejtěžších bojích od konce občanské války před 17 lety.

Rakouský deník Der Standard připomíná, že Libanonci nezapomněli Palestincům jejich podíl na rozpoutání konfliktu po roce 1975. Domnívali se, že je od problému izolují zdi, kterými uprchlické tábory pro Palestince obehnali. Právě tam se ale podle listu rodí terorismus, který ohrožuje zbytek země.

Americký deník The New York Times líčí žalostné podmínky palestinských uprchlíků. Podle listu jich je 400.000 a jsou uzavřeni v táborech po mnoho generací bez naděje na normální život. List pokračuje: "400.000 Palestinců v Libanonu patří mezi nejubožejší uprchlíky v arabském světě. Mají minimum práv a nemohou si vybrat práci. Pokud ji dostanou, jde o málo placená místa. Navíc čelí mnoha předsudkům. V táborech tak vyrůstají bojovníci zaměření zejména proti Izraeli," uvádí deník.

Německý Süddeutsche Zeitung dospěl k závěru, že řešením je jedině ustavení nezávislé Palestiny. "Na Blízkém východě jsou konflikty mezi sebou úzce propojené a Libanon si odnáší největší díl. Kdo chce konflikty zmírnit, musí něco učinit pro vznik palestinského státu a nesmí obcházet tabuizované téma uprchlíků," zdůrazňuje Süddeutsche Zeitung.

Z Blízkého východu se teď přesuňme do Evropy. K našim jižním sousedům zítra přijede na návštěvu ruský prezident Vladimir Putin. Minulý týden se měl setkat s rakouskými novináři, ke schůzce ale nakonec nedošlo. Důvodem měla být údajně nepřátelská reportáž televizní stanice ORF. Téma samozřejmě nemohlo zůstat bez odezvy v rakouských denících. Listovala jimi naše vídeňská zpravodajka Marie Woodhamsová:

Nový francouzský prezident Nicolas Sarkozy se teprve před týdnem ujal úřadu, ale Francouze už za měsíc čekají další volby, tentokrát parlamentní. Jaké v nich má Sarkozyho strana vyhlídky? Předvolební kampaň teprve začala, ale podle britského deníku The Guardian si v ní Sarkozy počíná brilantně - už proto, že sestavil vládu zahrnující levici i střed. "Sarkozy vychází vstříc událostem, není ve vleku. Jeho oponenti poučovali národ o nutnosti změnit způsob veřejné debaty a vytvořit politicky širokou vládu, ve které bude rozhodovat talent a myšlenky více než ideologie. Sarkozy se chopil iniciativy a proměnil tato slova v činy. Při pohledu na složení jeho vlády ho nikdo nemůže obvinit z toho, že není otevřený a přístupný," uvádí The Guardian.

Vlastimil Milý, Pavla Hůlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme